Tarasy i drzwi tarasowe na miarę XXI wieku

Dziś trudno sobie wyobrazić nowy dom jednorodzinny bez tarasu. To miejsce zawsze jest namiastką wakacyjnej atmosfery, którą co roku szczególnie wiosną i latem kochamy najbardziej. Jeśli pogoda pozwala, a ostatnio wręcz nas rozpieszcza, życie rodzinne może toczyć się wprost pod gołym niebem. Posiłki spożywane w ogrodowej scenerii, miłe godzinny z książką na tarasowej sofie, czy spotkania z przyjaciółmi są zdecydowanie przyjemniejsze na tarasie niż pod dachem. Trzeba tylko zadbać o dobrą aranżację przestrzeni, odpowiedni kształt tarasu i najbardziej funkcjonalne drzwi tarasowe.

Projektując dom, trzeba od razu zaprojektować odpowiedni taras, który będzie dopasowany zarówno do kształtu budynku,   jak i do ogrodu zaplanowanego wokół niego. Należy zdawać sobie sprawę, że taras nie tylko będzie zdobił przestrzeń zewnętrzną, ale także powinien harmonijnie łączyć się z pomieszczeniem, najczęściej z salonem, do którego przylega.

Z tego względu niezwykle istotne są drzwi tarasowe. Nie warto myśleć o tradycyjnych drzwiach jednoskrzydłowych – rozwiązanie rodem z ubiegłego wieku – bo są one niepraktyczne, nie doświetlają pomieszczenia, a ich estetyka pozostawia wiele do życzenia.  Warto wybierać nowoczesne rozwiązania takie, jak: drzwi tarasowe o dwóch skrzydłach, drzwi uchylno-przesuwne lub przesuwne i jednocześnie podnoszone.

Wiele możliwości – trudna decyzja

Duże, dwuskrzydłowe drzwi tarasowe mogą się różnie otwierać. Można wybrać takie, które otwierają się tradycyjnie do środka lub te otwierane na zewnątrz. W pierwszym przypadku, wewnątrz trzeba zapewnić odpowiednią przestrzeń, tak aby mogły się one swobodnie otwierać. Przy dużych gabarytach drzwi jest to zwykle sporym ograniczeniem aranżacyjnym. Warto wiec rozważyć opcję otwierania drzwi tarasowych na zewnątrz lub tych przesuwnych.

Wybierając drzwi tarasowe, trzeba też zwrócić uwagę na sposób zamykania. Powinny one mieć zainstalowane klamki z obu stron. Dobrze jest także wyposażyć je w zamki, co umożliwi zamykani drzwi na klucz zarówno od strony wewnętrznej, jak i zewnętrznej.

Dobrze jest także zawczasu pomyśleć o progu, który powinien być jak najniższy, lub wprost zrównany z powierzchnią podłogi. To umożliwia łatwiejsze przemieszczanie się między tarasem i salonem każdemu, a jeśli w domu mieszkają osoby starsze lub niepełnosprawne, to niwelacja progu jest wręcz koniecznością.

Rodzaje drzwi tarasowych

Dziś wydaje się, że drzwi uchylno-przesuwne to znakomite rozwiązanie, które nie tylko warto stosować w małych pomieszczeniach, choć tu powinno się je wykorzystywać z uwagi na ograniczoną przestrzeń. Dużym wnętrzom nadaje ono niezwykłej lekkości i sprawia, ze widok za oknem jest naturalną, cudowną dekoracją wnętrza.

Drzwi uchylno-przesuwne, po naciśnięciu klamki, wysuwają się lekko z ramy i przesuwają na bok w specjalnej szynie. Odsuwana część przemieszcza się i ustawia równolegle do części stałej.  Odsunięte skrzydło zajmuje niewielką powierzchnię, której praktycznie nie zauważa się.

Z kolei drzwi podnoszono-przesuwne to ciągle stosunkowo nowe rozwiązanie, a skrzydło drzwi – poruszając się w specjalnej prowadnicy – unosi się i tym samym łączy przestrzeń salonu i tarasu. Jeśli planujesz budowę domu, pomyśl od razu o konkretnych rozwiązaniach, które zastosujesz. Drzwi tarasowe są niezwykle istotnym elementem w tej układance.

Warto poszukać specjalistów, którzy przedstawią Ci możliwości i doradzą najlepsze rozwiązania, a takich znajdziesz chociażby tu: www.stolbud.pl. Taras bywa sercem całego domu nawet przez kilka miesięcy w roku, także lepiej zaplanować go z głową, tak aby stał się ulubionym miejscem wszystkich domowników.