zapachy-w-domu

Wchodząc do mieszkania, pierwszą rzeczą, na którą zwracasz uwagę, jest zapach. Jeśli jest on przyjemny, czujesz się komfortowo i z przyjemnością relaksujesz się po ciężkim dniu pracy, tworząc swój prywatny azyl. Jeśli jednak panuje w nim nieprzyjemna woń, owszem może się do niej przyzwyczaisz, jednak jest duże prawdopodobieństwo, że po każdym powrocie i 8 godzinach w biurze, będziesz czuć aromat, który nie należy do przyjemnych.

Co może być powodem takiego stanu rzeczy, jeśli czystość jest na nienagannym poziomie i domownicy dbają o higienę, regularnie sprzątając wszystkie pomieszczenia w dokładny sposób, przywiązując uwagę do detali? Czasem brzydki zapach może być spowodowany zanieczyszczeniami i bakteriami, których na pierwszy rzut oka nie widać, przez co są one jeszcze trudniejszym przeciwnikiem do pokonania.

Wilgoć, pleśń, grzyb – ale gdzie, skoro ich nie widać?

Stare kamienice i domy, które borykają się z problemem wilgoci, zazwyczaj potrzebują dużo poważniejszych zabiegów, niż nałożenie nowych tynków i odmalowanie ścian. Wilgoć szybko przedostaje się do muru i lubi się tam zadomowić – czując się jak ryba w wodzie. Nie trzeba nikomu mówić, że jest to pierwszy stopień zagrożenia, nim odkryjemy grzyba lub pleśń, które będą o wiele trudniejsze w zniwelowaniu i dużo groźniejsze dla zdrowia wszystkich domowników.

Jeśli jeszcze nie jest za późno, warto zdecydować się na profesjonalne osuszanie ścian, które w kilka godzin powinno sobie poradzić z zawilgoceniem. Niestety, naturalne metody rzadko bywają skuteczne, zwłaszcza w budynkach, które czasy swojej świetności mają już dawno za sobą.

Pozbycie się wilgoci to nie koniec

Gdy pojawiła się pleśń i grzyb, domownicy mogą spodziewać się obecności wielu szkodliwych bakterii, których nie da się przezwyciężyć za pomocą porządnego wysuszenia – tutaj trzeba profesjonalnego środka bakteriobójczego. Zaliczyć do nich możemy m.in. ozon, który dzięki generatorom może trafić w najmniejsze szczeliny znajdujące się w mieszkaniu. Zabija on wszystkie szkodliwe mikroorganizmy w ciągu kilku chwil, więc warto zdecydować się na profesjonalne usługi ozonowania, po każdym osuszaniu ścian.

Wentylacja i szczeliny podłóg drewnianych

Kanały wentylacyjne mogą być głównym powodem brzydkiego zapachu, ponieważ gromadzi się w nich niezwykle duża ilość kurzu, zanieczyszczeń, a nawet mogą stać się domem dla wielu szkodników, zwierząt i pasożytów (np. dla gołębi lub szczurów). Pozbycie się ich to jedno, jednak zadbanie o czystość tej instalacji to nie lada wyzwanie, które nie skończy się na usunięciu brudu – kolejny raz, ozonowanie może okazać się jedynym ratunkiem sytuacji.

Podobnie wygląda sytuacja ze szczelinami w drewnianych podłogach, gdzie gromadzi się kurz, włosy, tkanina ze skarpetek, a nawet jedzenie. Brzmi to, jak warunki wprost stworzone dla rozwoju bakterii i bez wprowadzenia ozonu do mieszkania, ciężko liczyć na satysfakcjonujący poziom higieny. Po przeprowadzeniu zabiegu warto podłogę zabezpieczyć warstwą lakieru, by szczelnie wypełnił on poszczególne szczeliny. Jak przygotować takie miejsce do ozonowania? Wystarczy z pomocą cienkiego przedmiotu, pozbyć się zanieczyszczeń i dokładnie odkurzyć podłogę, by mieć pewność, że wszystko zostało zebrane. Cząsteczki ozonu są tak niewielkie, że bez problemu przedostają się one do miejsc potencjalnie niedostępnych dla użytkowników, zabijając wszystkie patogeny.

Kilka słów podsumowania

Powodów brzydkiego zapachu w mieszkaniu może być wiele i warto do tej listy dodać zaniedbaną instalację kanalizacyjną, w której zalegają złogi tłuszczowe – jednak do walki z nimi, wystarczy używać środków udrażniających rury. Reszta czynności sprowadza się do utrzymania higieny na wysokim poziomie, regularnym wykonywaniu osuszania murów (zwłaszcza w starych kamienicach i budynkach) i do systematycznego ozonowania z pomocą profesjonalistów, ponieważ prywatne generatory ozonu, mogą okazać się zbyt mało wydajnym wyposażeniem.

W ciężkich przypadkach warto sięgnąć po usługi specjalistów, którzy wiedzą jaką technologią, narzędziami, środkami walczyć z przykrymi zapachami w domu lub biurze. Po więcej informacji na ten temat (a także konsultacje) warto zajrzeć np. na stronę stander.pl – firmy, która specjalizuje się w usługach DDD.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here