Dachdecker

Głównymi elementami konstrukcyjnymi dachów skośnych są więźby dachowe. Mogą one mieć różne parametry wytrzymałościowe. Przy dachach, których więźby mają te parametry niższe, stosuje się lekkie pokrycia np. blachodachówki albo dachówki lub gonty bitumiczne. Dachy o solidniejszej konstrukcji i kącie nachylenia połaci wynoszącym minimum 10 stopni można pokrywać dachówkami ceramicznymi lub cementowymi.

Rodzaje dachówek

Współczesne budownictwo stosuje kilka podstawowych pokryć dachowych, a najpopularniejszymi z nich są dachówki ceramiczne i betonowe, różnego rodzaju warstwy bitumiczne oraz blachy i blachodachówki. Z rzadka już stosowane są tzw. naturalne pokrycia w postaci np. słomy, trzciny lub drewna, zazwyczaj w obiektach zabytkowych lub stylizowanych na wiejskie obejścia.

Najpowszechniej stosowanym pokryciem pozostają tradycyjne, poczciwe dachówki, które charakteryzują się bardzo dużą trwałością na zmienne warunki atmosferyczne, doskonale izolują dom tak przed mrozem, jak i nadmiernym jego nagrzewaniem, a jednocześnie mają bardzo ładny wygląd, który przydaje pokrytym nimi budynkom swoistego uroku. Jeśli tylko dach został wykonany w zgodzie ze wszelkimi prawidłami sztuki budowlanej to, jak zapewniają nas specjaliści z firmy  DACHLUX z Warszawy, dachówki gwarantują jego absolutną wodoszczelność na wiele lat.

Z uwagi na materiał, z którego zostały wykonane mamy dwa główne rodzaje dachówek: ceramiczne i cementowe. Te pierwsze wypalane są z surowej gliny i mogą mieć powierzchnię naturalną, zabarwioną dodatkiem barwników lub glazurowaną. Te drugie to oczywiście betonowe odlewy cementu i kilku innych składników pokrywane malarskimi powłokami. Walory użytkowe jednych i drugich są zbliżone, chociaż dachówki cementowe są nieco lżejsze, dużo tańsze, ale mają też mniejszą trwałość.

Co zagraża dachówkom i jak temu przeciwdziałać?

Mimo iż zarówno dachówki ceramiczne, jak i cementowe są bardzo trwałe, to przecież nie są i nie mogą być pokryte absolutnie twardą, idealnie gładką  i odporną na wszystkie zagrożenia warstwą. Mają one naturalną chropowatość, w której zakamarkach bardzo chętnie zagnieżdżają się mchy, glony i porosty. Rzecz może być szczególnie dokuczliwa tam, gdzie dom znajduje się na silnie zadrzewionej i cienistej działce. Po kilku latach użytkowania na dachu, nawet wtedy gdy będzie pokryty dachówkami cementowymi malowanymi powierzchniowo lub ceramicznymi glazurowanymi,   wcześniej lub później pojawi się nieestetyczny nalot. Aby tego uniknąć, warto zaimpregnować świeżo położone pokrycie, po jego wcześniejszym, dokładnym umyciu, specjalnym preparatem silikonowym.