Skuteczna wentylacja w łazience

Odpowiednie wentylowanie pomieszczeń jest konieczne, aby zapewnić prawidłowe odprowadzanie wilgoci oraz zapachów, a także wyrównanie temperatury. W przypadku łazienek, w których zamontowane są tzw. junkersy, czyli gazowe podgrzewacze wody, to także kwestia bezpieczeństwa. Wadliwa wentylacja może prowadzić do rozwoju grzybów i pleśni na powierzchniach ścian i sufitów, a także niekorzystnie wpływać na zdrowie mieszkańców.

Jaką wentylację wybrać?

Wentylacja musi w pierwszej kolejności spełniać warunki określone w prawie budowlanym. Obecnie minimalny strumień odprowadzanego powietrza z łazienki to 50m3/h, a w przypadku samej toalety 40m3/h. W pomieszczeniach do ok. 5 m2 wystarczająca będzie wentylacja grawitacyjna, która działa dzięki naturalnej różnicy temperatur powietrza na zewnątrz i wewnątrz budynków. Warto zwrócić uwagę, że komin wentylacyjny powinien być umieszczony jak najdalej od drzwi wejściowych do pomieszczenia. Kratki wentylacyjne powinny być montowane pod sufitem, dzięki czemu strumień powietrza przepływa przez całe pomieszczenie. Trzeba tutaj zauważyć, że wentylacja grawitacyjna nie możliwości regulacji. W przypadku dużych różnic temperatur (zimą) wymiana powietrza może być wręcz zbyt duża, natomiast latem- za mała.

W przypadku większych łazienek warto zainwestować dodatkowo w wentylację mechaniczną. Wtedy montuje się dodatkowy wentylator, nawiewnik lub klimatyzator, który jest zasilany elektrycznie. Dzięki niemu możemy zwiększyć usuwanie wilgoci oraz zapachów z pomieszczenia w danym czasie.

Ponadto w łazienkach z junkersem konieczne jest zamontowanie kratek wentylacyjnych o przekroju 200 cm2 oraz otwór nawiewny o takiej samej powierzchni. W takich pomieszczeniach nie można montować dodatkowych wentylatorów mechanicznych na kratkach wentylacyjnych, ponieważ grozi to zasysaniem z przewodów spalinowych spalin do łazienki.

Drzwi do łazienki

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że dodatkową wentylację w łazience zapewniają odpowiednie drzwi. Trzeba zwrócić uwagę na otwory w dolnej części lub wycięcie na krawędzi, które zapewniają dodatkowy dopływ powietrza do pomieszczenia.