Samodzielna instalacja klimatyzacji

Klimatyzacja w domu nie jest już niczym zaskakującym. Coraz więcej osób decyduje się na samodzielny montaż takiego udogodnienia w swoim mieszkaniu. Urządzenie do klimatyzacji nie jest w tej chwili bardzo drogie, a dodatkową oszczędnością jest zamontowanie go całkowicie we własnym zakresie i zrezygnowanie z usług, który oferuje na przykład serwis klimatyzacji.

Samodzielny montaż klimatyzacji jest jak najbardziej możliwy, jednak powinno się posiadać pewne predyspozycje, na przykład interesować się majsterkowaniem i mieć już jakieś doświadczenie w tym zakresie. Instalacja takiego sprzętu nie należy bowiem do najłatwiejszych zadań. Należy dokładnie zaplanować pracę oraz miejsce, gdzie klimatyzacja ma być założona, żeby działała efektywnie i zapewniała komfort w użytkowaniu. Trzeba się też liczyć z tym, że na pewnych etapach pracy może być jednak potrzebna pomoc fachowca. 

Zazwyczaj instalacja klimatyzacji domowej odbywa się według następującego schematu: 

1. zamontowanie jednostki wewnętrznej, 

2. zamontowanie jednostki zewnętrznej, 

3. połączenie obydwóch jednostek ze sobą, 

4. podłączenie całego systemu do prądu, 

5. podłączenie instalacji odprowadzania wilgoci z jednostki wewnętrznej. 

Zanim jednak przystąpi się do realizacji pierwszego kroku, należy w ścianie zewnętrznej wywiercić otwór o średnicy około 5-6cm, przez który zostaną wyciągnięte kable elektryczne oraz rury na zewnątrz budynku.

Przede wszystkim należy pamiętać, jak ważna jest lokalizacja urządzenia. Musi być ono tak usytuowane, żeby gorące powietrze mogło być swobodnie odprowadzane na zewnątrz. Należy dokładnie zapoznać się z instrukcją montażu urządzenia, żeby być w stanie precyzyjnie określić wymagane odległości od sufitu, podłogi, przeszkód znajdujących się po bokach, a także maksymalną odległość od jednostki zewnętrznej. 

Po wykonaniu wszystkich kroków, należy odpowietrzyć cały układ. System można uruchomić dopiero wtedy, jak zostanie całkowicie pozbawiony powietrza i wilgoci. Po włączeniu urządzenia należy nastawić je na najniższą możliwą temperaturę i przez jakiś czas monitorować jego pracę. Jeżeli skropliny wydostają się z parownika w odpowiedni sposób to jest to oznaka, że system działa prawidłowo. Ważnym aspektem jest także zamontowanie wylotu rurki do skroplin w takim miejscu, z którego łatwo będzie odprowadzić wodę do innego naczynia.