z-jakiego-drewna-wykonuje-sie-schody-wewnetrznych

Drewno to jeden z najlepszych i najbardziej uniwersalnych dostępnych tworzyw konstrukcyjnych. Jego wytrzymałość, lekkość, estetyka i łatwość obróbki czynią z niego idealny materiał do budowania całych domów, jak i poszczególnych elementów wyposażenia wnętrz – między innymi schodów. Ale drewno drewnu nierówne – w zależności od gatunku drzewa, z którego zostało pozyskane, będzie odznaczać się specyficznymi właściwościami.

Dąb

Nie bez przyczyny dąb jest powszechnie używany jako symbol ogromnej siły – wynika to nie tylko z jego długowieczności i potężnych rozmiarów, ale również właściwości pozyskiwanego z niego drewna. Odznacza się ono bardzo wysoką twardością, dużym ciężarem i wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Z drugiej strony jest materiałem dość przyjaznym w obróbce – można go dość łatwo wygiąć, skleić oraz zabarwić. Naturalna dębina ma kolor szarożółty, jednak z czasem zmienia kolor na jasno lub ciemnobrązowy. Słoje rozmieszczone są dość nierównomiernie i mają różną wielkość. Dąb jest odporny na działanie wody.

Klon

Drewno klonowe charakteryzuje się średnią twardością i łupliwością, a także równomierną strukturą.

– “Jego obróbka jest dość łatwa, należy jednak wiedzieć, że jest on podatny na przypalenia” – mówi przedstawiciel firmy Wróblewski Design – dlatego prace takie jak szlifowanie i frezowanie, przy których wytwarza się duża temperatura, muszą być przeprowadzane z dużą ostrożnością. Odznacza się bardzo przyjemną dla oka, ciepła estetyką.

Brzoza

Drewno brzozowe wyróżnia jego nietypowy wygląd – jest ono żółto-białe (zdarza się również drewno czerwonawo-białe) i połyskliwe, rysunek najczęściej jest gładki lub posiada delikatne prążki. Jego wysoka estetyka oraz właściwości fizyczne – niewielka masa, miękkość – czynią z niego chętnie wybierany materiał stolarski. Z drugiej strony brzoza jest dość podatna na wilgoć, działanie grzybów i owadów, dlatego wymaga bardzo starannego konserwacji.

Buk

To jeden z najpowszechniej występujących rodzajów drzew w Polsce. Jego drewno odznacza się wysoką gęstością pozorną oraz twardością większą od dębiny. Mimo to buczyna łatwo poddaje się różnym metodom obróbki mechanicznej, łatwo się je łączy, zarówno przy pomocy kleju jak i śrub i gwoździ. Z drugiej strony drewno to ma tendencję do paczenia się przy suszeniu i jest trudne w konserwacji, przez co często pada ofiarą grzybów i szkodników.

Jesion

Drewno długowiecznego jesiony jest bardzo twarde i gęste – pod tym względem bardzo przypomina dąb i buk. Ponadto jest dość sprężyste, dzięki czemu łatwo poddaje się obróbce mechanicznej.