rekuperacja

Wentylacja mechaniczna inaczej zwana rekuperacja to obecnie jedyne rozwiązanie aby wybudować dom energooszczędny lub pasywny. Jednak dobry system rekuperacji nie jest łatwy do projektowania i montażu.

  Nowe standardy w budownictwie dla energooszczędnych domów powoduje że stają się one bardziej szczelne co powoduje pogorszenie jakości powietrza w środku pomieszczeń. Szczelne okna i drzwi skutkują tym że tradycyjny sposób wentylacji mechanicznej nie daje sobie z tym rady. Powoduje to że następuje koncentracja dwutlenku węgla, pary wodnej, odorów i różnych związków chemicznych. Dlatego rozsądnym sposobem jest wprowadzenie nowej metody wentylacji budynków czyli wentylacji mechanicznej, a jeśli ona jest dodatkowo wyposażona w wymiennik  ciepła to można ją nazwać rekuperacją

Dobrze funkcjonująca rekuperacja w budynkach o różnym przeznaczeniu może w znaczący sposób:

– ograniczyć koszty ogrzewania o ok 30% w skali roku

– polepszyć komfort użytkowania pomieszczeń. 

  Wymienione zalety są skutkiem zastosowania wymiennika ciepła które odbiera część ciepła z powietrza usuwanego i oddaje je powietrzu nawiewanemu. Doprowadzone powietrze jest już wstępnie ogrzane więc system centralnego ogrzewania nie musi ogrzewać chłodnego powietrza. Jednocześnie rekuperacja dostarcza świeże powietrze w ilościach niezbędnych dla komfortowego przebywania w budynku. 

Aby rekuperacja spełniała swoje zadanie muszą być zachowane dwa podstawowe warunki:

1. Prawidłowy bilans powietrza 

2. Szczelność budynku

  Jednoczesne tłoczenie i wysysanie powietrza z pomieszczeń musi się odbywać na zasadzie określonego bilansu z lekkim 5-10% naddatkiem dla powietrza zewnętrznego. Ilości te muszą być zachowane i określone dla każdego pomieszczenia oddzielnie w zależności od jego przeznaczenia. Przepływ czynnika nie może być niczym ograniczany i powinien mieć on swobodę, dlatego wszystkie drzwi powinny mieć otwory wentylacyjne lub być odpowiednio wyżej podcięte. 

  Szczelność budynku to absolutny priorytet, nie może dochodzić do uciekania lub pobierania powietrza z zewnątrz. Całe powietrze jakie dostaje się do budynku i jest z niego pobierane powinno przechodzić przez centralę rekuperacyjną. Tylko wtedy uzyskujemy maksymalną wydajności systemu rekuperacji. Dlatego wszystkie okna nie powinny mieć wywietrzników, drzwi maksymalnie szczelne oraz nie może być żadnych dodatkowych kanałów wentylacji grawitacyjnej, natomiast kominek powinien być z zamknięta komorą spalania i systemem poboru powietrza z zewnątrz. Istotny jest również okap kuchenny, którego nie powinno się podłączać do systemu rekuperacji dlatego zalecane są pochłaniacze tłuszczu lub w przypadku wyprowadzenia go ponad dach to powinna być na nim zamontowana przepustnica zwrotna. Jeśli w budynku jest kotłownia na paliwo stałe to pomieszczenie to powinno mieć szczelne drzwi, nawet jeśli są to drzwi wewnętrzne. 

  Jak widać dobry system rekuperacji nie jest prosty, dlatego warto wybrać odpowiednią firmę która zadba o prawidłowy montaż i projekt całego systemu od A do Z. Wartą polecenia jest firma EkoSan Instal która wykonuję rekuperację w Lublinie i całym Województwie Lubelskim. Odpowiednia wiedza i doświadczenie inżynierów gwarantuje że instalacje zostanie zamontowana zgodnie ze sztuką budowlaną i wymaganymi normami.