przylacze-gazowe-krok-po-kroku-jak-zrobic-przylacze-gazowe-min

Sposobów na zapewnienie energii w domu jest w dzisiejszych czasach kilka. Jednak w dalszym ciągu jednym z najlepszych rozwiązań pozostaje wygodny w użyciu i ekologiczny gaz ziemny. Aby jednak korzystać z tego paliwa, konieczne jest podłączenie nieruchomości do sieci. Jak podejść do tego zagadnienia?

Przyłącze gazowe do domu – co to jest?

Temat dociągnięcia gazu do domu rozpocząć trzeba od wytłumaczenia, czym właściwie jest przyłącze gazowe. O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy specjalistę z firmy EWE.

Z technicznego punktu widzenia, przyłącze gazowe to po prostu odcinek rury biegnący od istniejącej już sieci do zaworu głównego – umieszczonego w skrzynce gazowej na terenie danej nieruchomości. To właśnie do niego podłączana jest tzw. wewnętrzna instalacja gazowa służąca do rozprowadzenia gazu po domu. Co bardzo ważne, samo przyłącze gazowe jest własnością lokalnego operatora sieci dystrybucyjnej (OSD), który też odpowiada za jego budowę i stan techniczny. Część domowa infrastruktury wykonywana jest z kolei przez inwestora, który musi zadbać o projekt wewnętrznej instalacji gazowej, uzyskanie pozwoleń i realizację całości. W tym miejscu warto też dodać, że na danym obszarze działa z zasady tylko jeden OSD. Podmiotu tego nie powinno się też mylić ze sprzedawcami gazu, których jest wielu i można ich dowolnie zmieniać.

Ile kosztuje przyłącze gazowe?

Jaki jest koszt wybudowania przyłącza gazowego do domu? Zależy on w zasadzie od dwóch czynników. Pierwszym z nich są stawki ustalone przez Urząd Regulacji Energetyki w taryfie dla paliw gazowych danego operatora, a drugim – odległość działki od sieci przesyłowej. W przypadku wspomnianej firmy EWE w 2019 roku przyłącze gazowe o długości do 15 metrów  kosztuje około 2200 złotych. Cena każdego dodatkowego metra bieżącego przyłączenia do sieci to z kolei 102 złote. Jak więc widać, podłączenie nieruchomości do gazu nie jest przesadnie drogie.

Przyłącze gazowe czas oczekiwania

Inną ważną kwestią związaną z tym zagadnieniem jest czas niezbędny na wybudowanie przyłącza gazowego do domu. W tym przypadku trzeba stwierdzić, że same prace budowlane z reguły trwają krótko – w granicach 1-2 dni. Niestety długo trzeba czekać na niezbędne dokumenty w tym pozwolenie na budowę. Sprawia to, że od momentu złożenia wniosku o przyłączenie do sieci gazowej do jego wykonania mijają około 4 miesiące.

Przyłącze gazowe krok po kroku

Skoro już wiemy, co to jest przyłącze gazowe, ile kosztuje i jak długo trwa jego budowa, to pozostaje jeszcze opisać samą procedurę jego wykonania. Składa się ona z pięciu kroków.

  1. Wystąpienie o warunki techniczne przyłącza, w których określa się możliwości przyłączenia do sieci gazowej – składa się go u lokalnego Operatora Sieci Dystrybucyjnej. Pozwala to na stwierdzenie, czy w danej lokalizacji istnieją warunki niezbędne do przyłączenia do sieci gazowej.
  2. Podpisanie umowy z OSD na wykonanie przyłącza – jeśli do danej działki można podłączyć gaz, to należy złożyć wniosek o wykonanie przyłącza, na podstawie którego przygotowywana jest umowa dotycząca jego budowy. Po jej podpisaniu dalszymi formalnościami – takimi jak projekt przyłącza gazowego czy uzyskanie pozwoleń zajmuje się Operator.
  3. Wykonanie przyłącza – po uzyskaniu wszystkich zezwoleń OSD przystąpi do budowy instalacji zewnętrznej. Co warte podkreślenia, idealnym rozwiązaniem jest równoległe przygotowanie elementów instalacji wewnętrznej, co pozwoli na ich bezzwłoczne spięcie i sprawdzenie działania. Po ich wykonaniu konieczne jest też złożenie podania o uruchomienie przyłącza gazowego, które potwierdza odbiór instalacji wewnętrznej przez kierownika budowy, instalatora i kominiarza.
  4. Uruchomienie dostaw gazu – ostatnim etapem prac jest założenie gazomierza, który jest niezbędny do rozliczeń ilości dostarczonego paliwa. W przypadku podpisania umowy kompleksowej na sprzedaż i dostawy gazu faktury będziemy otrzymywać od jednego podmiotu – tego, który wykonywał nasze przyłącze.

Zmiana sprzedawcy gazu ziemnego a przyłącze gazowe

Jak więc załatwić przyłącze gazowe? W największym skrócie wystarczy zgłosić się do lokalnego Operatora Sieci Dystrybucyjnej i poprosić go o pomoc w wykonaniu instalacji. Możemy być przy tym pewni, że doświadczeni dostawcy na pewno udzielą nam wsparcia. W tym miejscu warto też podkreślić, że decydując się na podłączenie gazu do domu, wcale nie jesteśmy zmuszeni do kupowania paliwa u lokalnego Operatora Sieci. Jeśli bowiem jesteśmy niezadowoleni z jego usług, to nic nie stoi na przeszkodzie, by dokonać zmiany sprzedawcy gazu – co w niektórych przypadkach może okazać się naprawdę opłacalnym krokiem!


źródło zdjęcia: adobe stock
autor: Elenathewise