Prysznic w łazience: pomysły na nieszablonową aranżację

W polskich łazienkach nadal zdaje się królować wanna, ale w ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na instalację prysznica – zajmuje on w końcu mniej miejsca i lepiej współgra ze współczesnym rytmem życia (kto ma dzisiaj czas na długie kąpiele?). I choć prysznic kojarzy się głównie z walorami praktycznymi, to może stanowić on również atrakcyjną ozdobę. Jak sprawić, żeby prysznic w łazience efektownie się prezentował?

Zwolennicy pryszniców chwalą je przede wszystkim za ich funkcjonalność: natryski mieszczą się nawet w łazienkach o niewielkim metrażu i uważane są za bardziej higieniczne, gdyż woda na bieżąco spływa razem z brudem i potem. Bez dwóch zdań stanowią też najbardziej ekonomiczne rozwiązanie pod kątem zużycia wody – szacuje się, że tradycyjna kąpiel w wannie o przeciętnych rozmiarach wymaga użycia aż 80 litrów wody! Rzecz jasna najlepiej mieć i wannę, i prysznic, ale nie każdy może sobie na to pozwolić – w takiej sytuacji sensowniejszym wyborem wydaje się być estetyczny i praktyczny natrysk. Producenci pryszniców oferują obecnie bardzo bogatą ofertę rozmaitych modeli. Jaki natrysk zatem wybrać?

Prysznic bez brodzika

– Jeżeli cenimy sobie nowoczesne rozwiązania, to powinniśmy postawić na kabinę walk-in, czyli natrysk bez tradycyjnego brodzika, z odpływem liniowym w posadzce. Tego typu prysznic kojarzy się z prestiżem, ale należy pamiętać o tym, że montaż kabiny pozbawionej brodzika najlepiej przeprowadzić na etapie budowy budynkuostrzega Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space. – W innym przypadku musimy liczyć się z wieloma trudnościami i koniecznością przeprowadzenia gruntownego remontu: kuciem, wyrównywaniem poziomu podłogi w całej łazience, kładzeniem odpowiedniej izolacji czy też wbudowaniem w miejscu prysznica jednego z zalecanych odpływów… Wszystko to naturalnie zajmuje sporo czasu, a ponadto wiąże się ze sporymi nakładami finansowymi.

Uwaga: nie w każdej łazience da się zamontować prysznic bez brodzika! Tego typu natrysk wymaga bowiem odpowiednio wyprofilowanej podłodze z dwuprocentowym spadkiem. W przypadku mieszkań w bloku może się okazać, że elementy przyłączeniowe nie zmieszczą się w grubości stropu. Generalnie należy bardzo uważać na szczelność wpuszczonej w strop konstrukcji – nieszczelna izolacja może doprowadzić do zalania niższej kondygnacji.

Prysznic w łazience: jaki kształt wybrać?

Zdecydowanie najczęściej spotykanym rodzajem kabiny, szczególnie w małych łazienkach, jest kabina narożna – zwykle kwadratowa lub zaokrąglona. Powód jest prozaiczny: umieszczenie natrysku w rogu łazienki pozwala zwyczajnie zaoszczędzić miejsce. Z tego samego powodu najpopularniejszym wyborem są kabiny prysznicowe z przesuwanymi drzwiami.

– Ograniczony metraż łazienki to jeden z decydujących czynników przy wyborze prysznica. Właściciele niewielkich mieszkań preferują modele, które pozwalają zaoszczędzić miejsce albo chociaż sprawiają, że przestrzeń wydaje się optycznie większa. Tak działają na przykład kabiny ze szklanymi drzwiami i ściankami. Ich minusem jest jednak to, że spływająca woda pozostawia zacieki na szybie – zauważa Maciej Balcerek.