Projekty BIM, czyli słów kilka o nowoczesnym projektowaniu

Postęp technologiczny znacznie ułatwia nam codzienne życie, mamy dzięki niemu bowiem dostęp do urządzeń oraz oprogramowania sprawiającego, że wykonywanie codziennych obowiązków staje się znacznie łatwiejsze.

Nowinki i innowacje zagościły także w biurach architektów, którzy dzięki wysoce zaawansowanym aplikacjom są w stanie wykonywać dla swoich klientów nie proste dwuwymiarowe szkice, a niezwykle szczegółowe modele trójwymiarowe dzięki technologii modelowania danych o budynku, zwanej także w skrócie BIM. Dziś przyjrzymy się jej z bliska.

Na wstępie warto zadać sobie pytanie czym dokładnie jest projekt BIM i dlaczego zyskuje on tak dużą popularność w nowoczesnym projektowaniu. Jak informują nas architekci z krakowskiego biura projektowego Vostok Design; jest to metoda tworzenia modeli budynków mieszkalnych, biurowych i użytkowych w oparciu o doskonałej jakości aplikacje graficzne, takie jak chociażby Autodesk AutoCAD Civil 3D i 3ds Max, które umożliwiają przygotowanie projektu z dbałością o najmniejsze nawet detale. Co więcej, założeniem BIM jest także umożliwienie projektantom natychmiastowego i nieprzerwanego dostępu do wszystkich danych dotyczących tworzonego obiektu, włączając w to harmonogramy prac, kosztorysy wykonania określonych prac, czy czasu potrzebnego na realizację poszczególnych zadań.

Kolejnym istotnym plusem omawianego rozwiązania jest możliwość testowania wszystkich aspektów tworzonej konstrukcji w środowisku wirtualnym, dzięki czemu nie występuje konieczność przeprowadzania kosztownych prób i znacznego zwiększania kosztów samej inwestycji z uwagi na zapotrzebowanie na dodatkowe materiały czy robociznę. Wszystkie ewentualne przeciążenia, wpływ dodatkowych modułów na stabilność obiektu oraz umiejscowienie poszczególnych elementów danego piętra czy segmentu budowli można dowolnie zmieniać, testować i modyfikować. Projektanci dzięki dostępowi do nowoczesnych technologii są w stanie przygotować modele budynków, które nie tylko wyglądają pięknie i z całą pewnością przyciągną wzrok klientów, ale także legitymują się najwyższym poziomem bezpieczeństwa oraz spełniają wszelkie wymogi prawne dotyczące konstrukcji mieszkalnych, użytkowych i biurowych.

Dzięki możliwości niemalże dowolnego testowania i modyfikowania opracowanych projektów, eksperci są teraz w stanie tworzyć budynki przyszłości, które są o wiele bardziej energooszczędne, wykonane są z bardziej ekologicznych materiałów, jak również oferują użytkownikom znacznie wyższy komfort niż te projektowane w sposób tradycyjny. Możliwe jest także dokonanie znacznych oszczędności, bowiem materiały wykorzystywane do zbudowania domu, biura lub fabryki mogą być zastosowane w sposób bardziej przemyślany i ergonomiczny. Nie jest konieczne nabywanie cegieł, dachówek, paneli podłogowych czy elementów instalacji na zapas, bowiem dzięki projektowi można jasno określić jaka ilość materiałów będzie niezbędna do prawidłowego wzniesienia i wykończenia projektu. Nowoczesne technologie są więc niezwykle przydatne nie tylko z punktu widzenia konsumentów, ale także ekspertów, którzy dzięki nim mogą swoją pracę wykonywać szybciej, sprawniej oraz lepiej.