Projektowanie wnętrz nowoczesnych

Projektowanie wnętrz w stylu nowoczesnym budzi coraz większe zainteresowanie – i to nie tylko wśród ludzi młodych, mieszkających w dużych miastach i pracujących w międzynarodowych korporacjach.Ten styl podoba się także tradycjonalistom, który chcą połączyć wyrafinowany minimalizm z wiecznie elegancka klasyką. I chociaż wciąż pokutuje przekonanie, iż styl nowoczesny to przede wszystkim chłód i nadmierny pedantyzm, to jednak specjaliści z Lux Interiors udowadniają, iż modernistyczny projekt wnętrza wcale taki nie musi być. Co wyróżnia ten styl? Oto jego podstawowe cechy.

Prostota i minimalizm

Wnętrze w stylu modernistycznym charakteryzuje się przede wszystkim minimalizmem form – i to zarówno w układzie samego mieszkania, jak i w jego urządzeniu, wyposażeniu i ewentualnej dekoracji. Projektantom takiego stylu przyświeca idea, iż otwarte przestrzenie, proste linie i naturalne materiały to wszystko, co jest niezbędne do stworzenia nowoczesnego wnętrza. Zatem mieszkanie w stylu modernistycznym będzie dalekie od klasycznego rozumienia piękna. Tutaj pierwsze skrzypce grają duże wnętrza, neutralne barwy (takie jak biel, czerń, beż czy odcienie szarości), naturalne materiały (stal, chrom, szkło, drewno lub skóra), geometryczne kształty czy minimalistyczne (wręcz ascetyczne) formy. W takim wnętrzu nie ma zbyt dużej ilości mebli, zbędnych ornamentów czy dekoracji, nadmiaru przedmiotów, bibelotów i ozdób. Co więcej – w celu zyskania większej przestrzeni w stylu nowoczesnym preferuje się łączenie ze sobą sąsiadujących pomieszczeń (na przykład salonu z kuchnią czy przedpokoju z salonem). To wszystko sprawia, iż w mieszkaniu urządzonym w takim stylu wszystko jest uporządkowane, funkcjonalne i mające swoje ściśle określone miejsce. Tutaj króluje przede wszystkim porządek.

Meble, tkaniny, lampy

Wyposażenie wnętrza nowoczesnego opiera się na podstawowych zasadach – prostocie, ładzie i minimalizmie. W takim wnętrzu meble charakteryzują się opływowymi kształtami (bazującymi na prostych liniach i kątach), które nadają przestrzeni elegancji i funkcjonalności. Pewnym odstępstwem od wszechobecnego minimalizmu mogą być wykorzystane tkaniny (na przykład w postaci zasłon, rolet rzymskich czy pokrowców na poduszki), które mogą odznaczać się nieco większym artyzmem i fantazją. Jednak – o czym warto pamiętać – w tym przypadku wzory mogą być ciekawe i przykuwające uwagę, ale pod żadnym pozorem krzykliwe. Natomiast mile widziane są wszelkie dzieła sztuki, które wyróżniają się dużym poziomem abstrakcjonizmu. Całości dopełniają lampy, które powinny charakteryzować się geometrycznymi kształtami i nowoczesnym wzornictwem.

Wnętrze w stylu nowoczesnym – chociaż nie wszystkim przypadnie do gustu – przykuwa uwagę swoją prostotą, funkcjonalnością i niemal ascetycznym minimalizmem. Na pewno nie jest to wnętrze dla wszystkich, ale niewątpliwie spodoba się tym osobom, które w swojej prywatnej przestrzeni poszukują ładu, porządku i ponadczasowej elegancji.