Posadzki przemysłowe – od czego zależy ich trwałość.

Podłoga, która nie wymaga częstych konserwacji to pragnienie każdego właściciela zakładu produkcyjnego. Nie wszystkie posadzki przemysłowe spełniają jednak to kryterium. By mieć pewność, że powierzchnia będzie odporna na różne czynniki, warto wiedzieć, co ma na to istotny wpływ.

Posadzki przemysłowe z solidnego materiału

Wytrzymałość posadzki wynika w dużej mierze ze sposobu wykładania płytek. Popularnym i najbardziej efektywnym jest wibroprasowanie. Polega na tym, że płytki są powierzchniowo wwibrowywane do podłoża, co wiąże razem jastrych, materiał ceramiczny oraz fugę. Dzięki temu powstaje solidne wiązanie pomiędzy posadzką a płytkami ceramicznymi. To wszystko sprawia, że posadzki przemysłowe stają się jednolite i bardziej trwałe, dlatego mogą wytrzymać nawet duże obciążenia. W zakładach produkcyjnych jest to szczególnie ważne, ponieważ często na ich terenie znajdują się ciężkie maszyny i ładunki.

Posadzka przemysłowa z materiału, który nie zawodzi

Posadzki przemysłowe nie będą się szybko niszczyły, jeśli zostaną wyłożone płytkami z odpowiedniego materiału. Do najbardziej solidnych zalicza się ceramikę, a zwłaszcza nieszkliwiony gres. Jest na tyle twardy, że prawdopodobieństwo uszkodzenia go lub nawet zarysowania jest stosunkowo niskie. Ten materiał jest też odporny na odkształcanie – nawet jeśli postawisz na posadzce ciężki sprzęt, powierzchnia nadal będzie idealnie równa. Na dodatek, płytki z gresu nie są zbyt nasiąkliwe. To oznacza, że działanie wody nie ma nie wielkiego wpływu. W przypadku zakładów, gdzie posadzka jest narażona na działanie silnych środków chemicznych, należy dodatkowo się upewnić, że materiał z jakiego wykonane są płytki, jest na nie odporny.

Grubość płytek i betonu

Nawet zastosowanie starannie dobranych materiałów oraz metod wykładania płytek nie zabezpieczy podłogi, jeśli płytki będą zbyt cienkie. Dlatego tak ważne jest dokładnie dopasowanie ich grubości do obciążenia, jakie posadzka przemysłowa będzie musiała wytrzymać. Dzięki temu unikniesz ryzyka, że powierzchnia zostania zniszczone z powodu ciężkich sprzętów albo zbyt intensywnej eksploatacji. Poza płytkami, ważna jest też grubość betonu. Ona również ma wpływ na wytrzymałość powierzchni i może przedłużyć jej trwałość. Najlepiej skonsultować ją ze specjalistą, który wie, na jakiej podstawie należy ją określić.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Opisane czynniki mają kluczowe znaczenie dla tego, jak solidne będą posadzki przemysłowe. Należy jednak mieć na uwadze, że w zależności od warunków panujących w pomieszczeniu, konieczne może się okazać zastosowanie dodatkowych rozwiązań. Ważny na pewno jest m.in. wybór pomiędzy systemem zespolenia z podłożem a systemem rozdzielającym, wykorzystującym matę zbrojeniową. Jeśli w zakładzie panują trudne warunki można też sięgnąć po warstwę izolacji termicznej oraz dźwiękowej. Wtedy nawet wysokie temperatury nie zniszczą powierzchni posadzki. Wszystko zależy od potrzeb przedsiębiorstwa.

Z treści na stronie http://prom.pl/ dowiesz się więcej o tym, co jest potrzebne, by posadzka mogła służyć przez wiele lat bez potrzeby konserwacji. Warto uzupełnić swoje informacje o podłogach przemysłowych, by mieć świadomość, od czego zależy ich trwałość i świadomie wybierać najlepsze rozwiązania.