Posadzka z żywicy epoksydowej co to takiego

Przeglądając współczesne wystroje wnętrz, wizualizacje projektantów wnętrz lub fotografie nowoczesnych mieszkań, coraz częściej można natknąć się na określenie: posadzka z żywicy epoksydowej lub posadzka z żywicy poliuretanowej. Czym właściwie jest ten rodzaj nawierzchni i dlaczego coraz częściej można się na niego natknąć?

Jak to wygląda?

Posadzka z żywicy epoksydowej wyglądać może bardzo różnie w zależności od jej wykonania, ale charakteryzuje ją jednolita gładka nawierzchnia, która nie posiada linii łączeń, fug i zakamarków. Nawierzchnia ta jest również bardzo twarda, odporna i wytrzymała.

Gdzie można ją zobaczyć?

Garaże podziemne, centra handlowe, eleganckie sklepy – to są miejsca, w których często można zobaczyć ten rodzaj nawierzchni w miejscach publicznych. Posadzka z żywicy epoksydowej jest bardzo odporna i bardzo łatwo się czyści, dlatego tak chętnie używana jest do przestrzeni dużym natężeniu ruchu pieszego.

Czym się charakteryzuje posadzka z żywicy epoksydowej?

Odpornością. Posadzka z żywicy epoksydowej była pierwotnie stworzona w odpowiedzi na potrzebę odpornej i wytrzymałej nawierzchni do magazynów przemysłowych, w których cały czas jeżdżą kilkutonowe wózki widłowe i inne maszyny. Żywica epoksydowa odporna jest na ścieranie, uderzenia, uszkodzenia mechaniczne, chemię, wilgoć i zmiany temperatury, a nawet promienie UV. W dodatku zawiera właściwości grzybobójcze, a dodanie do niej kruszywa kwarcowego sprawia, że staje się ona antypoślizgowa.

Co sprawiło, że posadzka z żywicy epoksydowej z magazynów trafiła do domów?

Dzięki opracowaniu coraz to nowszych technologii wytwarzania żywicy stała się ona nie tylko wyjątkowo odporna, ale i estetyczna. Żywicę można dziś zabarwić na dowolny kolor, w tym kolory metalic, oraz łączyć je z różnymi elementami dekoracyjnymi i technikami malarskimi, dzięki czemu można stworzyć naprawdę piękne posadzki z żywicy epoksydowej. Skoro istnieje materiał na nawierzchnię, który się bardzo łatwo czyści, który jest bardzo odporny na rysowanie się, pękanie i który jest wodoodporny i grzyboodporny – to, czemu nie zrobić z niego nawierzchni do domu?

Powiew świeżego powietrza w designie.

Jeżeli przyjrzymy się podłogom wewnątrz współczesnych domów, to dominują tam jedynie dwa rodzaje podłóg. Kafelki/terakota oraz drewniana podłoga (lub panele udające drewno). Ten wąski wybór sprawia, że możliwości projektowania wnętrz są mocno ograniczone. Żywica epoksydowa dodaje zupełnie nowe możliwości projektantom wnętrz, otwierając nowe możliwości dla kolorów i kształtów. Dlatego jest tak popularna wśród projektantów wnętrz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here