Aranżacja pokoju przechodniego bywa często traktowana po macoszemu, mimo że to pomieszczenie, które z racji swojej funkcji jest jednym z najczęściej używanych w domu. Doradzamy, jak urządzić je funkcjonalnie i z klasą.

Jak zaaranżować pokój przechodni?

Pokój przechodni to spore wyzwanie, jeżeli chodzi o przyjazną i praktyczną aranżację. Zazwyczaj meble, które do niego trafiają, są dobierane ze względu na swoje wymiary i ustawia się je tak, aby możliwie najmniej zawadzały. O ile założenie jest słuszne, o tyle jego wykonanie często pozostawia wiele do życzenia. Nie mówimy już nawet o takim kryterium, jak choćby wzajemne dopasowanie poszczególnych elementów układanki w jeden spójny, estetyczny styl, który ucieszy Twoje oko. Jak zatem odpowiednio zagospodarować pomieszczenie, aby nie sprawiało wrażenia chaotycznego?

Pomysł na przestrzeń

Przede wszystkim należy pamiętać, że pokój przechodni to nie miejsce, w którym zrelaksujesz się w ciszy, poczytasz książkę albo utniesz poobiednią drzemkę. Z racji swojego położenia pełni ważną funkcję komunikacyjną – często jest głośny i pełen domowników, oczywiście jeżeli nie mieszkasz sam. To z jednej strony narzuca ograniczenia w jego dekoracji, z drugiej podpowiada pewne rozwiązania aranżacyjne, które uczynią z niego ważne pomieszczenie w Twoim mieszkaniu.

Zwróć uwagę, z jakim innym pomieszczeniem sąsiaduje. Jeżeli jest to kuchnia, pomyśl nad przeobrażeniem go w minijadalnię. Jeśli salon, wnętrze możesz wykorzystać na elegancką domową biblioteczkę otwartą dla wszystkich mieszkańców. Taki niezobowiązujący charakter sprawia, że pomieszczenie niekoniecznie musi posiadać drzwi odgradzające je od reszty domu. Zabieg ten to znakomity pomysł szczególnie wtedy, jeżeli metraż Twojego lokum nie jest zbyt imponujący. Optycznie powiększy lokal, nada mu wrażenie lekkości i przestrzenności oraz dodatkowo rozjaśni. A jeżeli za pokojem przechodnim bezpośrednio znajduje się sypialnia, rozwiązaniem, które doda wnętrzu intymności oraz indywidualnego charakteru, będzie garderoba typu walk-in w prawdziwie filmowym stylu.

Ujmując temat w taki sposób, przemieniasz dotychczas pomijany pokój przechodni w miejsce niezwykle ciekawe, potrzebne i użyteczne.

Zadbaj o kompozycję całości

To, co również powinieneś mieć na uwadze, to harmonizujące ze sobą elementy wystroju. Nie kupuj wyposażenia tylko dlatego, że idealnie wkomponuje się pod względem długości i szerokości do przechodniego pokoju. Myślenie w takim stylu to ślepa uliczka, która zazwyczaj prowadzi do taniego eklektyzmu, którego wolałbyś uniknąć. Co zatem zrobić, aby uniknąć efektu przearanżowania?

Wyśmienitym pomysłem są meble na miarę, które dostosujesz do swoich unikalnych potrzeb. Co istotne, stawiając na takie rozwiązanie, masz pełną kontrolę nad ich estetyką – sam dobierasz fason, kolorystykę oraz dodatki, a pomaga Ci w tym ekspert, który czuwa nad całością projektu. Więcej, kiedy po jakimś czasie znudzi Ci się wybrana stylistyka, możesz łatwo wymienić poszczególne elementy (np. fronty mebli), aby zagwarantować nowy, świeży wygląd.

Podobnie jak w wielu innych dziedzinach, również i w aranżacji wnętrz złota zasada brzmi: mniej znaczy więcej! W zapomnienie dawno odeszły ciężkie, przytłaczające segmenty, które maksymalnie ograniczają przestrzeń, a dodatkowo nie spełniają precyzyjnie swojego zadania. Przemyśl wyposażenie tak, aby każdy jego element był absolutnie niezbędny oraz możliwie najbardziej funkcjonalny. Jeżeli trudno jest Ci pomieścić w szafkach swoje akcesoria, możesz zdecydować się na praktyczne patenty typu wygodne siedzisko z dodatkową skrytką albo pomysłowa wisząca półkę.

Oficjalnie, elegancko czy nastrojowo?

Co jeszcze możesz zrobić dla swojego wnętrza, aby uczynić je bardziej przyjaznym i przytulnym? Niebywale ważna jest kolorystyka, która potrafi przedefiniować atmosferę miejsca – uczyni je ciepłym i rodzinnym albo przeciwnie, doda mu majestatu i prestiżu. Jasne barwy sprawiają, że lokal wygląda na większy, niż jest w rzeczywistości. Podobnie działają duże lustra, które oszukują wrażeniem podwojenia przestrzeni, oraz szerokie jasne okna.

Pomysłów na aranżację pokoju przechodniego – wbrew pozorom – jest całkiem sporo. Być może jego wymagający charakter stanie się dla Ciebie inspiracją.