Podglądając pracę projektanta wnętrz - nieograniczona wyobraźnia i matematyczna precyzja

Praca projektanta wnętrz jest fascynującym zajęciem. Stanowi zaskakujące połączenie dwóch, wydawałoby się sprzecznych elementów: rzemiosła i sztuki. Pierwszy z nich wymaga nie tylko znajomości podstaw architektury, wiedzy o właściwościach materiałach budowlanych oraz dostępu do informacji o aktualnych przepisach, ale przede wszystkim naukowej wręcz dokładności. Drugi element stanowi natomiast przestrzeń do nieskrępowanej kreatywności i pole do popisu dla fantazji tak projektanta, jak i klienta. Na styku tych żywiołów dzieje się magia: projektowanie wnętrz w harmonijny sposób łączących jakość, funkcjonalność i doskonały styl. Nic dziwnego, że wielu zleceniodawców ciekawi się pracą projektanta, któremu powierzyli opracowanie projektu swojego domu, mieszkania czy firmowej siedziby, chcąc ją poznać również od kuchni. Jak to jest zrobione? Z jakich narzędzi korzysta projektant? Czy jest możliwość podpatrzenia, jak powstają projekty wnętrz na żywo? Niektórzy projektanci decydują się uchylić rąbka tajemnicy, swój warsztat opisując szczegółowo na stronie internetowej pracowni projektowej.

Długa droga do wstępnego pomysłu do końcowej aranżacji

Pierwszy etap współpracy z klientem polega na dokładnym poznaniu jego oczekiwań oraz budżetu zaplanowanego na realizację zlecenia. Każdy klient decydujący się skorzystać z usług biura projektowego staje się inwestorem. Zależy mu na tym, aby fundusze przeznaczone na nowe lokum, zostały wydane rozsądnie i zgodnie z jego wymaganiami. Im lepiej zatem projektant pozna gust i ulubiony styl zleceniodawcy, tym łatwiej będzie mu stworzyć projekt uwzględniający potrzeby i … marzenia klienta. Każda osoba zlecająca zaprojektowanie wnętrza profesjonaliście, przynosi ze sobą niepowtarzalną wizję przestrzeni, której projekt ma dotyczyć. Nosi w głowie (i to najprawdopodobniej nie od dziś) obraz idealnego wnętrza w wymarzonej kolorystyce i ulubionym stylu. Zadaniem projektanta jest wydobycie tej wizji na światło dzienne i nadanie jej realnych kształtów.

Jak zidentyfikować upodobania klienta?

Projektant ma do dyspozycji różnorodne narzędzia, pomagające sprecyzować wizję klienta. Może skorzystać z wielu dostępnych możliwości, począwszy od praktycznych wzorników poprzez fachowe serwisy internetowe poświęcone najnowszym trendom w projektowaniu i aranżacji wnętrz aż po specjalistyczne czasopisma wnętrzarskie, które warto przejrzeć razem z klientem, aby zorientować się w jego upodobaniach estetycznych. Źródłem ciekawych inspiracji i pomysłów może być strona internetowa pracowni projektowej, a w szczególności dział z dotychczasowymi realizacjami. Zaglądając tam, klient może poznać możliwości oraz dokonania danego projektanta i wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Dobrym pomysłem jest przedyskutowanie z klientem najważniejszych zalet i wad tych projektów, które wypatrzył w internecie lub w czasopismach branżowych i które wzbudziły jego zainteresowanie. Przed sporządzeniem wstępnego projektu najistotniejszym zadaniem projektanta jest więc jak najbardziej szczegółowe poznanie wyobrażeń klienta o wyglądzie i ergonomii wykończonego, gotowego wnętrza.

Wizualizacje 3D w pracowni projektowej – nowoczesny sposób na realizację marzeń

Pora na kolejny etap. Po omówieniu funkcji poszczególnych pomieszczeń, ich kolorystyki, preferowanego stylu, a także materiałów, które mają zostać użyte przy wykończeniu, przychodzi czas na sporządzenie wstępnego projektu 3D. Wstępny projekt uwzględnia wszystkie niezbędne szczegóły, takie jak, kształty i wymiary projektowanego pomieszczenia, rozmieszenie okien i drzwi, kolory oraz inne, nawet drobne detale, ustalone z klientem. Dzięki nowoczesnym wizualizacjom 3D przyszły użytkownik nie musi bazować jedynie na swojej wyobraźni. Może na bieżąco przeglądać i modyfikować zamówione projekty wnętrz. Tak innowacyjnie rozumiane projektowanie wnętrz jest możliwe dzięki nowoczesnej technologii, dającej możliwość współdzielenia przez projektanta i klienta plików w internecie. Klient w każdym momencie ma szansę zobaczyć, jak będzie wyglądało w pełni wykończone i zaaranżowane wnętrze jego biura czy domu. Takie rozwiązanie, polegające na zaproszeniu klienta do współpracy na każdym etapie powstawania projektu, zapewnia mu poczucie wpływu na to, jak będzie się prezentować jego wymarzony dom. Daje też możliwość dokonania oceny zaproponowanych rozwiązań. Projektant natomiast zyskuje szansę błyskawicznego wprowadzenia ewentualnych poprawek. Efekt? Zadowolenie klienta i satysfakcja projektanta – najcenniejsze nagrody w tej pracy.