Płytki do salonu - nowa moda, która potrafi zaskoczyć

Niegdyś płytki kojarzyły nam się jako obowiązkowy element wystroju kuchni i łazienki. Dziś równie chętnie stosuje się je w salonie. Brzmi jak pomysł z innego świata? W poniższym artykule udowodnimy, że wcale tak nie jest. Przyjrzymy się powodom, dla których coraz więcej osób decyduje się wyłożyć płytkami pokój dzienny i podpowiemy, na co zwracać uwagę przy tego typu przedsięwzięciu. Nie ma na co czekać, zapraszamy do lektury!

Płytki do salonu – na co zwrócić uwagę?

Pokój dzienny, do którego zapraszamy gości, jest wizytówką każdego mieszkania. Właśnie dlatego warto przywiązać wagę do tego, jakie płytki do salonu wybrać. Muszą być estetycznie dopasowane do reszty pomieszczenia i utrzymane w tym samym stylu. Dzięki mnogości wzorów i kształtów nawet tanie płytki do salonu mogą pasować do wnętrz nowoczesnych, jak i utrzymanych w stylu klasycznym. Najczęściej wybieranym materiałem do urządzania salonu są płytki z terakoty szkliwionej, w drugiej kolejności klienci wybierają gres.

Płytki podłogowe w salonie

Płytki podłogowe – gdy porównamy je do płytek ściennych –  muszą mieć wyższą odporność na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne i cechować się właściwościami antypoślizgowymi. Wybierając płytki do salonu, warto pomyśleć o impregnacji, by dodatkowo ochronić je przed ubytkami, wilgocią czy pleśnią. Jeśli nasz salon jest mały, a chcemy go wizualnie powiększyć, to warto zdecydować się na wielkoformatowe płyty w jasnych kolorach, które dodatkowo odbijają światło. Wszystko to sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się większe niż w rzeczywistości. Płytki podłogowe w salonie to również dobre rozwiązanie, gdy pokój ma bezpośrednie wyjście na taras – ewentualny brud, który można wnieść z zewnątrz, będzie bardzo łatwo posprzątać.

O czym pamiętać, kupując płytki do salonu?

Istnieje jedna żelazna reguła, która obowiązuje, gdy kupujemy płytki – niezależnie od tego, czy chcemy nimi wyłożyć kuchnię, jadalnię, taras czy łazienkę. Zawsze musimy kupić ich więcej. W historii ludzkości na palcach jednej ręki można policzyć przypadki, gdy nie trzeba było dokupywać kolejnej partii płytek. Nawet jeśli wszystko dokładnie obliczymy (zarówno powierzchnię podłogi, jak i wybierzemy najlepszy dla nas rozmiar płytek), to i tak coś może pójść nie tak. Przed wyłożeniem podłogi, płytki niejednokrotnie trzeba przycinać, tak by dopasować je do kształtu pomieszczenia. Coś może się zniszczyć w trakcie tej czynności. Dlatego lepiej mieć solidny zapas. Wybierając płytki do salonu, zwróćmy więc uwagę na ich stronę wizualną, rozmiar, materiał, z którego zostały wykonane, a także… odpowiednią liczbę.