Płyta XPS – materiał izolacyjny, niezbędny na każdej budowie

Płyta XPS zdecydowanie postanowiła zawojować rynek materiałów budowlanych. Coraz częściej jest ona wybierana zamiast zwykłego styropianu, który stosowany jest od wielu lat. To dzięki jej ogromnym możliwościom w zakresie izolacji termicznej, znakomitej odporności na wilgoć, a nawet przenikanie wody, płyta XPS najprawdopodobniej przez długie lata będzie jednym z najbardziej efektywnych materiałów zdolnych do zabezpieczania dużych powierzchni ścian i stropów.

Choć swoją popularność płyty XPS zdobyły stosunkowo niedawno, to technologia ich produkcji została opracowana już w czasie II wojny światowej. Proces produkcji polega na poddawaniu polistyrenu tak zwanej ekstruzji. Odbywa się to tak, że polistyren jest spieniany i wtłaczany do form, a wszystko odbywa się w towarzystwie gazów, które są ekologiczne i oczywiście wolne od freonu.  Dzięki temu uzyskuje się właśnie polistyren ekstrudowany XPS, a płyty które z niego powstają są bardzo chętnie wykorzystywane niemal na każdej budowie.

Płyta XPS – izolacja z górnej półki

Porównując płyty XPS do tych ze zwykłego styropianu, od razu można zauważyć różnicę. Przede wszystkim XPS to materiał twardszy i zdecydowanie bardziej odporny na uszkodzenia, w tym także na ściskanie. Płyty z polistyrenu ekstrudowanego odznaczają się dużo mniejszą nasiąkliwością, co oznacza, że są odporne na wilgoć i parę wodną. Konsekwencją tego jest także brak wrażliwości na zmiany temperatury, a więc narażone wcześniej na mróz, nie zmienią swojej struktury w czasie odwilży. Fachowcy doceniają ich stabilność wymiarową oraz łatwość, z jaką płyty mogą być montowane.

Zastosowanie płyt XPS

Choć płyty XPS są nieco droższe od zwykłego styropianu, to klienci coraz częściej decydują się właśnie na nie. Zastosowanie ich do ocieplania fundamentów oraz piwnic przynosi ogromną korzyć dla całej sprawności cieplnej budynku. Coraz częściej także polistyren ekstradowany wybierany jest jako podstawowy materiał do ocieplania całych ścian budynków. Świetnie sprawdza się jako wypełnienie ścian działowych, a nawet jako materiał stosowany do ocieplania drzwi. Płyty XPS to także doskonała izolacja stosowana do izolacji sufitów i podłóg, nawet tych wykonanych bezpośrednio na gruncie.

Warto zwrócić także uwagę na fakt, że płyta XPS to także świetny materiał stosowany z powodzeniem do izolacji pomieszczeń chłodniczych. Wykorzystywany jest także przy budowie samochodów-chłodni oraz przyczep kempingowych.

Artykuł powstał dzięki współpracy ze specjalistami firmy Veyna