Oświetlenie do sypialni, czyli lampa nocna lub kinkiet

Sypialnia jest miejscem przeznaczonym do relaksu po ciężkim dniu, dlatego warto zadbać o sprzyjający odpoczynkowi wystrój wnętrza. Poza kolorem ścian i tapicerki mebli, na charakter pokoju sypialnianego ma wpływ wybór sposobu oświetlenia pomieszczenia. Pojawia się jednak pytanie, który z nich jest najlepszy.

Kwestii oświetlenia sypialni nie można bagatelizować. Na uwagę zasługuje m.in. barwa światła, która ma wpływ na nasz nastrój. Dlatego warto wybierać ciepłe światło, które koi zmysły i pozwala się zrelaksować. Aby było to możliwe, należy szukać żarówek o temperaturze barwy poniżej 3300 K. Warunkiem uzyskania w sypialni odpowiedniego nastroju jest również wyposażenie pomieszczenia w lampkę nocną lub kinkiet ścienny.

Tradycyjne oświetlenie dla dużej sypialni

Najbardziej standardowym sposobem na doświetlenie kącika sypialnianego jest zastosowanie lampek nocnych. W większości domów umieszczane są one na stolikach nocnych, po obu stronach łóżka. Gwarantują one komfort użytkowania. W przeciwieństwie do żyrandola, chcąc wyłączyć lampkę nocną, nie trzeba wstawać z łóżka. Co więcej, korzystanie z niej nie wymaga ingerencji w strukturę ściany. Do jej wymiany (np. wymuszonej zmianą aranżacji pomieszczenia) nie trzeba zatem zatrudniać specjalisty.

Aby lampka mogła właściwie spełniać swoją funkcję, zaleca się, aby krawędź jej abażuru znajdowała się wyżej niż 50 cm od poziomu materaca. Taka odległość to komfort dla oczu, które nie będą się męczyć w trakcie wieczornego czytania książek czy gazet.

Kinkiety do sypialni – moda, której warto ulec?

Kinkiety ścienne są świetnym rozwiązaniem, gdy sypialnia jest za wąska i wymaga rezygnacji z szafek nocnych i stojących na nich lampek. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że kinkiety do sypialni najlepiej montować jeszcze w trakcie remontu. Przewody umożliwiające prawidłowe działanie sprzętu powinny być umieszczone w ścianie, co wymaga wykucia w niej rowków. Co więcej, aby kinkiety mogły spełniać swoje zadanie należycie, powinny być instalowane na wysokości mniej więcej 70–80 cm, mierząc od materaca.

Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wachlarz kinkietów do sypialni, które bez problemu można dopasować do dowolnej koncepcji wnętrza. Popularne punkty sprzedaży, takie jak Leroy Merlin, mają w ofercie kinkiety sprawdzające się zarówno w sypialni w stylu industrialnym (np. w kolorze miedzi), jak i pasujące do stylu glamour jedno- lub kilkupromienne kinkiety na świeczki.

Warto zapamiętać, że wybór kinkietu generującego światło skierowane w górę sprawi, że pomieszczenie wyda się optycznie wyższe. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią duże przestrzenie mieszkalne. Tymczasem kinkiety świecące w dół sprawiają, że sufit wizualnie się obniża, a w sypialni panuje romantyczny nastrój. Niezdecydowanym polecane są kinkiety z obrotową podstawą, które umożliwiają wybór kierunku padania światła.

idealny sposób oświetlenia sypialni nie istnieje. Jednak osobom, którym znudziły się tradycyjne lampki nocne i posiadają odpowiednio dużą sypialnię, polecane są kinkiety ścienne będące doskonałym sposobem na zbudowanie nastroju intymności.