Oświetlenie przedpokoju – 4 stylowe inspiracje

Oświetlenie to niezwykle istotny element aranżacji przedpokoju, zwłaszcza jeśli hol jest mały i nie dociera do niego światło dzienne. Wybierając odpowiedni rodzaj oświetlenia, możemy jednak rozjaśnić i optycznie powiększyć każde wnętrze. Jaki rodzaj oświetlenia do przedpokoju sprawdzi się najlepiej?

Zwykle nie przykładamy zbyt dużej wagi do aranżacji przedpokoju, zapominając o tym, że jest to przecież pomieszczenie reprezentacyjne. Kłopot w tym, że na ogół do przedpokoju nie dociera światło naturalne, przez co może sprawiać wrażenie nieco ponurego i jeszcze węższego. Dlatego warto zadbać o oświetlenie, które rozjaśni wnętrze, poprawi jego proporcje, a nawet podkreśli efektowny wystrój. Oto 4 triki, które pomogą nam osiągnąć taki efekt.

Oświetlanie przedpokoju – najważniejsze zasady

Wybierając oświetlenie do przedpokoju, warto wziąć pod uwagę kwestie, takie jak wielkość i kształt wnętrza oraz styl jego aranżacji. Istotne jest także usytuowanie holu i to, czy jest on pomieszczeniem otwartym na kuchnię lub salon, czy też oddzielają go nich drzwi. Doświetlenie otwartego przedpokoju nie będzie problemem, ale w przypadku zamkniętego musimy już pomyśleć o kompleksowym i dobrze rozmieszczonym oświetleniu.

Pamiętajmy też, że w przedpokoju powinno znaleźć się przynajmniej kilka źródeł światła, zwłaszcza jeśli nie ma w nim okien. Punkty świetlne należy rozplanować tak, aby równomiernie oświetlały całe wnętrze, a także miejsca przy lustrach, szafach czy szafkach z butami. Dzięki temu przedpokój stanie się nie tylko jasny i przytulny, ale również bardziej funkcjonalny.

Oświetlenie do przedpokoju – lampy sufitowe

Wybór górnego oświetlenia zależy przede wszystkim od wielkości wnętrza. Jeśli przedpokój jest mały lub bardzo wąski, unikajmy lamp stojących, które zajmują zbyt wiele miejsca. Nie sprawdzą się także duże i bogato zdobione żyrandole, przytłaczające wnętrze. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie oświetlenie subtelne i nierzucające się w oczy, które przede wszystkim estetycznie rozjaśni pomieszczenie. W małych lub wąskich przedpokojach najlepiej wypadną więc światła LED lub lampki halogenowe montowane w suficie podwieszanym. Dobrym pomysłem będzie rozmieszczenie ich symetrycznie, dzięki któremu oświetlimy pomieszczenie równomiernie, wraz ze wszystkimi kątami i zakamarkami.

Oświetlenie do małego przedpokoju i meble

Co ciekawe, nasz przedpokój rozjaśnić może także odpowiednie wyposażenie. Meble do przedpokoju powinny być jasne, najlepiej białe, bo ich frondy doskonale odbijają światło, a przy tym dodają wnętrzu niezbędnej lekkości. W wyjątkowo małych i zamkniętych holach sprawdzą się zwłaszcza nowoczesne szafki na buty lub ubrania z lakierowanymi frontami. Meble polerowane na wysoki połysk odbijają padające na nie światło, tym samym doświetlając wnętrze. Ten sam efekt zapewni duże lustro ścienne lub na drzwiach szafy.

Kinkiety, czyli boczne oświetlenie do przedpokoju

W przedpokoju sprawdzą się także ozdobne kinkiety. Jeśli uda nam się dopasować je do całości aranżacji, z pewnością dodadzą wnętrzu charakteru, a przy tym doświetlą te miejsca, na których najbardziej nam zależy. Warto rozwiesić je choćby po obu stronach lustra, przed którym często przymierzamy ubrania, robimy makijaż lub poprawiamy uczesanie. Pamiętajmy też, że łagodniejsze od górnego światło kinkietów może wyglądać efektownie, tworząc miły, przytulny klimat.

Sposoby na naturalne oświetlenie przedpokoju

Jak sprawić, by choć odrobina naturalnego światła dotarła do przedpokoju? Choć hol jest przeważnie pomieszczeniem oddzielonym od pozostałych, to jest kilka rozwiązań, które wprowadzą do niego trochę słońca. Pomogą nam w tym na przykład drzwi z przeszkleniami. Dzięki nim do korytarza wpadnie nieco dziennego światła z okien umieszczonym w pozostałych pokojach. Warto wykorzystać także przejścia do innych pomieszczeń, w których nie zamontowano drzwi. Naprzeciw otworu wystarczy powiesić lustro, które odbije naturalne światło. Oczywiście w obu przypadkach nie będzie go wiele, ale wystarczająco, by korzystanie ze światła elektrycznego nie było konieczne przez cały dzień.