Ogrzewanie. Zmiany planujmy przed sezonem grzewczym

Sprawny i ekonomiczny system instalacji cieplnej to kluczowy element każdego domu – od niego zależą nasze rachunki za ogrzewanie i ciepło domowe uzyskane w ekologiczny sposób. Wymiana czy modernizacja instalacji grzewczej jest motywowana nie tylko usunięciem przestarzałego systemu, ale również zamontowaniem nowego sprzętu o wyższej efektywności, a co za tym idzie obniżeniem rachunków, łatwiejszego użytkowania i bardziej ekologicznego działania. Warto skorzystać z profesjonalnej pomocy i odpowiednio wcześniej, przed sezonem, stworzyć plan zmian. W obecnej sytuacji problemu ze smogiem należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni, pracujący sprawnie i zgodny z normami system grzewczy.

Sposoby na renowację instalacji ogrzewania

Wymiar renowacji, na które jesteśmy w stanie się zdecydować, zależy od wielu czynników. Z reguły uzależnione jest to od naszych zasobów pieniężnych oraz stanu zastanego używanej instalacji. Istnieje bowiem kilka rozwiązań na modernizację instalacji centralnego ogrzewania. Należą do nich m.in.:

  • zamontowanie oddzielnych odpowietrzników na każdym pionie

  • płukanie rur instalacji z osadzonych zanieczyszczeń

  • usunięcie ewentualnych przecieków

  • wymiana lub izolacja rur w chłodnych pomieszczeniach, aby zmniejszyć utratę ciepła

  • założenie termostatu pokojowego, mającego za zadanie płynną kontrolę mocy kotła

  • zastosowanie regulacji pogodowej, dopasowującej temperatury do warunków atmosferycznych na zewnątrz

  • wymiana grzejników pokojowych i grzejników łazienkowych, aby zyskać najbardziej efektywną moc cieplną; warto też sprawdzić wszelkie zawory grzejnikowe; obecnie można uzyskać nie tylko najlepszą jakość i funkcjonalność grzejników jako element konieczny, ale również służą one jako grzejniki dekoracyjne

  • wymiana kotła – aby zachować jego optymalną wydajność, konieczna jest zmiana przed upływem 15 lat pracy.

Możliwości wykończenia instalacji centralnego ogrzewania

Wykończeniem systemu ogrzewania we wnętrzach są grzejniki. Producenci prześcigają się w tworzeniu coraz bardziej innowacyjnych, praktycznych, jak i modnych modeli grzejników. Rodzaje grzejników dzielą się w zależności od zastosowania i umiejscowienia: grzejniki pokojowe i grzejniki łazienkowe biorąc pod uwagę typ pomieszczeń, grzejniki poziome i pionowe zależnie od miejsca zamontowania, jak również materiał ich wykonania: żeliwne, aluminiowe czy stalowe. Oprócz doskonałych właściwości przewodnictwa cieplnego, szybkiego nagrzewania i małego zużycia wody, urządzenia te pełnią rolę grzejników dekoracyjnych. Każdy z nas, aranżując swoje wnętrza chce, aby elementy tworzyły spójną i estetyczną całość. Grzejnik nie jest już „złem koniecznym”, ale może stanowić atrakcyjny akcent współgrający z panującym stylem pomieszczenia. Zachęcamy do zapoznania się z szeroką ofertą grzejników dekoracyjnych w różnorodnej kolorystyce, indywidualnych zaletach i skomponowanych w duchu aktualnych trendów: grzejniki dekoracyjne loftowe, niebanalne dekoracyjne grzejniki szklane, grzejniki łazienkowe poziome, pokojowe grzejniki płytowe i wiele innych!