Ocieplenie poddasza – jaką metodę wybrać?

O ile większość inwestorów pamięta o ociepleniu domu z zewnątrz, tak zapomina o poddaszu. Niestety może być to bardzo kosztowne. Wszak ciepło ucieka górą. Potem następuje wielkie zdziwienie, gdy przychodzi rachunek, którego suma opiewa na niemałą kwotę. A przecież wystarczy tak niewiele, jak np. ocieplenie poddasza. Metod ocieplania jest wiele, a z naszego poradnika dowiecie się, którą najlepiej wybrać.

Ocieplenie poddasza to podstawa

poddasze-pianka-pur

Skoro już wiemy, że warto ocieplić poddasze, aby zmniejszyć rachunki, to warto przyjrzeć się innym korzyściom. Otóż poza oszczędnością zrobimy też coś dla zdrowia. Brak termoizolacji lub źle wykonana powoduje tworzenie się wilgoci. Niestety już po krótkim czasie okazuje się, że na ścianach pojawia się grzyb, bądź też pleść. A jak wiadomo mają one bardzo negatywny wpływ na zdrowie. Przyczyniają się do wielu chorób takich jak astma, czy alergia. Ponadto osłabiają też odporność. Niestety usunięcie pleśni, czy grzyba do tanich nie należy, czasami konieczne jest też osuszanie ścian. Dlatego ocieplenie jest tak ważne. Jednak wybór metody zależy w dużej mierze od rodzaju stropu i jego stanu.

Wełna mineralna – tanio, ale czy dobrze?

Jedną z najpopularniejszych materiałów służących do ocieplenia poddasza jest wełna. Umieszcza się ją w wolnych miejscach między krokwiami. Musi ona wypełniać całą przestrzeń inaczej dojdzie do ucieczki ciepła. Tutaj duże znaczenie ma dobranie odpowiedniej warstwy wełny. Powinna mieć około 25 cm szerokości, trzeba też pamiętać aby dobrze ją umocować, gdyż w innym przypadku może zwyczajnie wypadać. Wełna mineralna posiada stosunkowo dobry współczynnik izolacyjności, bo wynoszący od 0,032 -0,042 W/(m*K). Jednak niestety wraz z upływem lat on maleje, co oczywiście przekłada się na wyższe koszty ogrzewania. Ponadto raz zawilgocona wełna nie nadaje się już do użytku bo nie spełnia już swojej roli. Ostatnią jej wadą jet to, że się pyli, zatem nie jest polecana dla alergików, czy astmatyków.

A może ocieplenia poddasza pianką?

Coraz więcej zwolenników zyskuje ocieplenie poddasza pianką poliuretanową. Otóż współczynnik izolacji jest w tym przypadku najwyższy. Warto tez wiedzieć, że pianka zapewnia 100% szczelność izolacji i nie zmienia swoich właściwości nawet po wielu latach. Ponadto nie przepuszcza powietrza, dzięki temu można zaoszczędzić nawet 50% na każdym rachunku za ogrzewanie. Nie przepuszcza także wody, zatem nie trzeba obawiać się grzybów, czy pleśni. Jeżeli zależy ci także na czasie to ta metoda jest najszybsza i ocieplanie poddasza trwa tylko jeden dzień. Kolejną zaletą jest fakt, że ten materiał jest chemicznie obojętny, zatem jest w pełni bezpieczny zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Na samym końcu warto też wiedzieć, że pianka poliuretanowa jest lekka, stąd nie obciąża konstrukcji dachu. Ale czy ta metoda ma jakieś wady? Do wad można zaliczyć cenę. Ocieplenia, czy docieplenia poddaszy są droższe niż w przypadku zastosowanie wełny mineralnej, jednak ta inwestycja szybko się zwróci dzięki niższym rachunkom za ogrzewanie.

A co ze styropianem?

poddasze-styropian

Jedną z najstarszych metod jest ocieplanie poddasza styropianem. Choć ta metoda przechodzi już powoli do lamusa, to mimo wszystko jest nader skuteczna. Ten materiał jest giętki, zatem bardzo łatwo dopasować go do wolnych przestrzeni. Na samym początku należy zmierzyć rozstaw krokiew, aby dokładnie dociąć styropian. Pod spodem należy zamontować ruszt, a następnie kolejną warstwę styropianu. Taka metoda jest skuteczna niestety też najbardziej pracochłonna. Trzeba także uważać, aby dobrze dociąż wszystkie elementy, tak aby nie powstały szpary, gdyż ciepło może nimi uciekać. Ponadto styropian może nasiąknąć wilgocią, przez co nie będzie zapobiegał utracie ciepła.

Jest kilka metod ocieplania, czy docieplania poddaszy. Naszym zdaniem najlepsza i najbardziej skuteczna jest ta wykonywana pianką poliuretanową. Ten materiał jest ponadto samogasnący, zatem nie przyczynia się do rozprzestrzeniania ognia. Zatem ocieplanie poddasza pianką może być wykonywane nawet, gdy strop jest drewniany i stary. Na samym końcu warto jeszcze docenić, że pianka wzmacnia konstrukcję dachu. To najwyższej jakości materiał, dzięki któremu możemy naprawdę zaoszczędzić na ogrzewaniu.