Zakup mebli, które idealnie będą pasować do naszego pomieszczenia, nie zawsze jest prosty. W wielu przypadkach skorzystać można z gotowych modeli.

Często jednak decydujemy się na meble na wymiar; to rozwiązanie wydaje się korzystne, zwłaszcza gdy zależy nam na stworzeniu w pełni funkcjonalnego pomieszczenia, w którym przestrzeń będzie optymalnie wykorzystana. Nieważne, ile starań dołożymy, domowe wyposażenie z czasem przestanie prezentować się doskonale. Na szczęście istnieją sposoby, które przywrócą świetność ulubionych mebli.

Renowacja starych mebli

Zniszczone, przetarte tapicerki, odpryski farby czy pęknięta konstrukcja – to tylko kilka problemów, z którymi możemy spotkać się we własnym mieszkaniu. Aby poradzić sobie z tymi nieestetycznymi defektami, możemy podążyć dwoma drogami.

1. Samodzielna naprawa
Wielkość i skomplikowanie takiego przedsięwzięcia zależy oczywiście od tego, z jakim defektem mamy do czynienia. Jeśli cierpliwość, zamiłowanie do majsterkowania i pewien zmysł estetyczny nie są nam obce, istnieje spora szansa, że własnoręcznie poradzimy sobie z problemem. Odnawianie mebli to dla wielu osób nie tylko hobby i relaks, ale też ogromne źródło satysfakcji. Istnieje szansa, że złapiemy tzw. bakcyla i zmiana aranżacji mieszkania dokonywana na drodze renowacji dotychczasowego wyposażenia stanie się naszą pasją.

2. Skorzystanie z pomocy specjalisty
Niektóre meble wymagają nieco więcej wkładu pracy, fachowej wiedzy i odpowiednich narzędzi. W takich sytuacjach dobrym pomysłem będzie zdanie się na profesjonalistów, oferujących np. usługi stolarskie. Impregnowanie, malowanie mebla czy też praca nad jego wykończeniem do kroki, które możemy próbować wykonać sami. Jeśli jednak np. mechanizm rozkładania drewnianego stołu zawodzi, mebel nie stoi stabilni lub jego funkcjonalność jest utrudniona z powodu problemów konstrukcyjnych, lepiej nie zabierać się za renowację samodzielnie bez fachowej wiedzy.

Renowacja starych mebli to proces, który może wymagać specjalistycznych umiejętności i doświadczenia stolarskiego. W wielu przypadkach możemy jednak zabrać się za to sami. To modne hobby nie tylko pozwala wyposażyć mieszkanie w jedyne w swoim rodzaju meble. Z czasem może być też źródłem dodatkowego dochodu, co wynika z faktu, że styl retro i vintage cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.