narzędzia ogrodnicze

Aby nasz ogród prezentował się pięknie, trzeba włożyć w niego nieco pracy. Profesjonalne narzędzia z pewnością ułatwią nam działania. Powinny być przede wszystkim solidne i wytrzymałe, ale również wygodne, aby praca w ogrodzie sprawiała nam przyjemność. Przyjrzyjmy się narzędziom, w które powinien wyposażyć się każdy ogrodnik – czy to profesjonalista, czy amator z wielkim zapałem.

Bez pracy nie ma… pięknego ogrodu

Z całą pewnością każdemu ogrodnikowi będą potrzebne szpadle i łopaty. Przydadzą się przy przekopywaniu i użyźnianiu ziemi oraz usuwaniu jej nadmiaru. Przy spulchnianiu ziemi sprawdzą się także widły. Do sprzątania niezbędne będą grabie. Dzięki tym z miękkimi i metalowymi prętami zbierzemy liście i resztki wyplewionych chwastów. Grabiami z twardą końcówką pozbieramy śmieci z trawnika czy wyrównamy ziemię. Kupując te narzędzia ogrodnicze, warto zwrócić uwagę na ich ciężar, wytrzymałość i długość trzonka, aby pracowało nam się wygodnie.

Szczególnie wiosną, choć nie tylko, w ogrodzie przydadzą się nożyce i sekatory. Do usuwania niewielkich gałęzi lub przycinania żywopłotu w zupełności wystarczy sekator nożycowy. Świetnym rozwiązaniem są sekatory z rączkami teleskopowymi, których długość możemy ustawiać w zależności od naszych potrzeb. Do prac w ogrodzie przyda się również siekiera. Warto zdecydować się na model z trzonkiem z wytrzymałego włókna szklanego oraz sprawdzić czy narzędzie dobrze leży nam w dłoniach i nie ślizga się.

Małe narzędzia, wielki efekt

Do sadzenia roślin przydadzą się łopatki i pikowniki, do spulchniania i napowietrzania gleby na grządkach czy w doniczkach – pazurki oraz kultywatory. Do wycinania trawy w trudno dostępnych miejscach, np. przy chodniku lub ogrodzeniu, przydadzą się specjalne nożyce do trawnika. Mają one często ruchomą głowicę, która daje możliwość przycinania pionowego od lewej, jak i od prawej strony, a także na płasko. Motyka ogrodnicza to narzędzie przydatne do usuwania większych chwastów i wyrywania drobnych korzeni.

– “Lubianym i praktycznym rozwiązaniem, jeśli chodzi o mniejsze narzędzia, są motyczko-grabki. Jest to narzędzie „dwa w jednym” – na krótkim trzonku znajduje się niewielka motyka połączona pleckami z grabkami. Narzędzie to może być wykonane z tworzywa sztucznego, dzięki czemu jest lekkie, a jednocześnie twarde i wytrzymałe. – mówi ekspert ze sklepu internetowego Sklep-Kwiecisty.pl, który ma w swoim asortymencie niezbędne do pracy w ogrodzie narzędzia.”

Wszystkie mniejsze narzędzia powinny mieć swoje miejsce w składziku, komórce czy innym miejscu przy ogrodzie, aby były zawsze łatwe do odnalezienia. Dlatego warto sprawić sobie wieszak na narzędzia. Świetnym rozwiązaniem będzie wieszak, który posiada automatyczne uchwyty, przytrzymujące niewielkie narzędzia.

Mniejsze narzędzia dostępne są często w zestawach. Niezależnie na jakie rozwiązania się zdecydujemy, ważne aby narzędzia były funkcjonalne, wygodne w użyciu, służyły nam jak najdłużej i sprawiały że praca w ogrodzie nie będzie ciężka, a przyjemna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here