Napędy do bram – jak wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie

Obecnie na rynku znaleźć można wiele bram, które są napędzane innymi mechanizmami. Zanim jednak podejmie się decyzję, czy chce się kupić bramę przesuwną lub skrzydłową, należy rozważyć wszystkie za i przeciw obu rozwiązań.

Mechanizm bramy skrzydłowej

Bramy skrzydłowe wyposażone są najczęściej w jedno lub dwa skrzydła i mogą być otwierane zarówno ręcznie, jak i automatycznie. Obecnie coraz rzadziej stosuje się ręczne otwieranie i montuje się w skrzydłach mechanizm, który otwiera bramy za nas. Niewątpliwą zaletą bram skrzydłowych jest ich cena – są one najtańsze na rynku, zwłaszcza gdy rezygnuje się z zakupu mechanizmu. Oprócz tego wybór tego typu bram jest ogromny, dlatego każdy bez problemu dopasuje ją do wyglądu całego domu i samego ogrodzenia.

Jeżeli chodzi o mechanizm tego typu bramy, to należy wziąć pod uwagę przede wszystkim warunki pogodowe. Przy ostrzejszych zimach napęd może zamarznąć, co uniemożliwi wyjazd z posesji nawet wtedy, gdy chciałoby się bramę otworzyć ręcznie. Warto więc zawczasu zaopatrzyć się w specjalne płyny do rozmrażania tego typu napędów. Oprócz tego takie bramy łatwo się odginają i odkształcają, przez co brama po kilku latach może się nie domykać.

Bramy skrzydłowe powinny rozwierać się do 180 stopni – mówi ekspert z serwisu Novoferm.pl – Niezależnie od mechanizmu warto wybrać bramę, wykonaną z aluminium – ten materiał jest bardzo odporny na korozję.

Mechanizm bramy przesuwnej

Bramy przesuwne, podobnie jak bramy skrzydłowe, mogą być otwierane ręcznie lub przy pomocy napędu. Przed zakupem bramy przesuwnej należy zwrócić uwagę na fundament – wszystko po to, żeby przy niższych temperaturach brama nie zamarzła i nie odkształciła się, bo może to prowadzić do poważnych uszkodzeń. Bramy przesuwne muszą być również bardzo dobrze wyprofilowane, żeby mogły się bez przeszkód otwierać i zamykać.

W obu bramach można zastosować różnego typu napędy. Bardzo popularne są napędy łańcuchowe i paskowe. W obu przypadkach najważniejszy jest odpowiedni montaż, który zapewni napędom płynną i cichą pracę. Warto jednak pamiętać o tym, że łańcuchy są bardziej elastyczne podczas montażu i trwalsze od pasków, jednak wymagają regularnego smarowania. Trzeba również dobrać rodzaj napędu do szerokości bramy – napędy boczne doskonale sprawdzą się przy bramach do 3 metrów szerokości, a siłowniki do bram wjazdowych – do 1,8 metra (1 skrzydło). Zanim zakupi się nowy napęd, koniecznie trzeba także sprawdzić, czy mechanizm pozwala na ręczne, awaryjne otwieranie bram.