napedy do bram

O komforcie oraz bezpieczeństwie codziennego użytkowania bramy garażowej decyduje sposób jej otwierania oraz automatyka sterująca jej funkcjonowaniem. Do wyboru mamy tu między innymi napęd boczny oraz sufitowy. Czym charakteryzuje się każdy z nich?

Kupując bramę do garażu, uwzględnić należy między innymi długość pojazdu oraz jego usytuowane względem drogi dojazdowej. Od sposobu otwierania jej skrzydła zależeć będzie to, czy i jak dużo po jego otwarciu zostanie wolnej przestrzeni na podjeździe, która umożliwiać będzie w pełni swobodny wjazd do garażu.

Do wyboru są bramy uchylne, segmentowe oraz rolowane. Pierwsze z nich cechują się najniższą ceną, na co wpływ ma ich prosta konstrukcja oraz łatwy montaż. W czasie otwierania taka brama wysuwa się na około 1,5 metra przed garaż. Konstrukcję nośną tego typu bram stanowią profile stalowe, które mocuje się kotwami do ścian garażu. Profile boczne są równocześnie prowadnicami, po których przesuwa się mechanizm podnoszący do góry skrzydło bramy.

Bramy segmentowe są droższe, lecz jednocześnie szczelniejsze. Składają się one z kilku połączonych ze sobą segmentów. Wyróżnić można dwa ich rodzaje – górne, z poziomymi segmentami oraz boczne – z pionowymi. W pierwszych z nich w czasie otwierania segmenty przesuwają się na rolkach po stalowych, podsufitowych prowadnicach i chowają pod sufitem garażu. W bocznych brama przesuwa się z kolei na rolkach na boczną ścianę garażu – w lewo lub w prawo.

Bramy rolowane składają się z wąskich profili nawijających się w czasie otwierania na wał znajdujący się w kasecie zamontowanej nad wjazdem – na zewnątrz lub wewnątrz garażu. Listwy mogą być tu aluminiowe lub stalowe. Profile ociepla się z kolei pianką poliuretanową, która gwarantuje im dodatkowe usztywnienie. Takie bramy posiadają napęd elektryczny, lecz w razie braku prądu czy awarii można je otwierać ręcznie.

Jeżeli chodzi o automatykę do bram garażowych, do wyboru są 2 rozwiązania. Pierwsze z nich to napęd boczny, który stanowi idealne rozwiązanie do bram garażowych o szerokości nie przekraczającej 3 metrów. Jest on łatwy w montażu i nie zajmuje zbyt dużo miejsca. Tego typu napęd jest zintegrowany z prowadnicą boczną bramy, co przekłada się na niższe koszty i szybki montaż. Ze względu na umiejscowienie, napęd boczny nie wymaga obecności sieci elektrycznej w suficie. Dobrze sprawdzi się on w garażach remontowanych oraz tych, w których niezbędne jest pozostawienie swobodnego dostępu do wyłazu na strop.

Bardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest napęd podsufitowy, który znajdzie zastosowanie w przypadku bram zarówno szerszych, jak i mniejszych czy podwójnych. Pozwala on na optymalne wykorzystanie przestrzeni pod sufitem. Do wyboru są tu rozwiązania o zróżnicowanym designie, dzięki czemu każdy znajdzie produkt dopasowany do swoich indywidualnych preferencji. Bogaty wybór wysokiej jakości napędów do bram dostępny jest na stronie: https://www.novoferm.pl/automatyka-i-napedy-do-bram/