instalacja-elektryczna

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznych czasach. Na porządku dziennym zdarzają się napady, kradzieże w sklepach, włamania do mieszkań, domów, muzeów czy galerii handlowych. By przeciwdziałać tego typu napadom właściciele przedsiębiorstw zakładają coraz to bardziej innowacyjne technologicznie systemy alarmowe i inne systemy zabezpieczeń przeciwwłamaniowych. Systemy alarmowe instalowane są również w prywatnych domach zwiększając poczucie bezpieczeństwa mieszkańców posesji. Dzięki profesjonalnym systemom zabezpieczeń nie musimy się obawiać, że po wyjeździe na upragnione wakacje wrócimy do pustego domu, lub nie będziemy mieli samochodu w garażu. Systemy alarmowe mają na celu ochronić Twój majątek oraz Twoich bliskich.

Jakie są elementy każdego systemu alarmowego?

Najważniejsza jest centrala alarmowa, która podejmuje działania w przypadku zauważenia nieprawidłowości, klawiatura, po naciśnięciu której użytkownik sygnalizuje problem centrali alarmowej, czujniki, detektory ruchu, GSM, wszelkiego rodzaju blokady umieszczone w domu uniemożliwiające wydostanie się z budynku włamywacza, alarmy akustyczne włączające się przy próbie kradzieży, nadajniki, piloty.

Jak działają profesjonalne systemy alarmowe?

Taki system składa się z połączonych ze sobą urządzeń. System ma za zadanie zasygnalizować włamanie. Najważniejszym elementem systemu jest centrala alarmowa czyli tak zwany mózg systemu alarmowego. Centrale alarmowe mają na celu obserwowanie zdarzeń i odpowiednią ich interpretację. Odbierają one podejrzane sygnały i jeżeli zauważą coś niepokojącego wszczynają natychmiastowo alarm. W pomieszczeniach objętych systemem alarmowym znajdują się czujki ruchu, magnetyczne lub sejsmiczne, które reagują w przypadku zbyt mocnego pociągnięcia za klamkę, zbicia szyby i wiele innych. Jeżeli coś takiego nastąpi w centrali alarmowej uruchamiany jest alarm. Włącza się również alarm akustyczny. W tym momencie wysyłana jest ekipa ochroniarska na miejsce zdarzenia. System alarmowy połączony jest z linią telefoniczną i systemem komputerowym.

Do czego właściwie służy centrala alarmowa?

Wiadomo, że jest ona sercem całego systemu alarmowego, ale na jakiej zasadzie działa i dlaczego to właśnie centrala jest taka ważna? Najprościej można to wyjaśnić tak, że to właśnie dzięki niej możliwe jest uruchomienie alarmu wtedy, kiedy jest taka konieczność. To właśnie centrala alarmowa odczytuje sygnały, które dochodzą z zamontowanych w domu czujników. Urządzenie to ma wbudowane akumulatory, dzięki którym możliwe jest zasilanie awaryjne np. nawet wtedy kiedy nie ma prądu, to dzięki temu alarm nadal będzie działać i nasz dom będzie chroniony. Urządzenie to należy umieścić w takim miejscu, aby mogło kontrolować czujniki, ale musi zostać ono zabezpieczone przed uszkodzeniem.

Jak wybrać właściwą centralę alarmową do domu?

Z racji tego, że czasy, w których żyjemy są bardzo niebezpieczne, to nieraz założenie systemu alarmowego jest koniecznością. Na rynku dostępna jest szeroka oferta urządzeń dla domów jednorodzinnych, więc jak wybrać ten właściwy system? Przede wszystkim wybór jest uzależniony od wielkości domu oraz ilości wejść do domu, bo trzeba dopasować ilość oraz rodzaje czujników czy sposób powiadamiania. Od ilości czujników jest też zależny wybór właściwiej centrali alarmowej, która jest przecież sercem tego układu. To ona rejestruje sygnały z czujników i uruchamia alarm wtedy, kiedy zachodzi taka konieczność. Standardowo w domach jednorodzinnych używa się urządzeń posiadających ok. 15 wejść i 4 wyjść alarmowych. Dobrze jest zainwestować w droższe urządzenie, dzięki któremu będziemy mieć możliwość sterowania oraz kontroli nawet na odległość, co jest przydatne np. podczas urlopu, kiedy nie ma nikogo w domu. Wtedy dostajemy powiadomienia w sms-ie lub mailu. Nowoczesne systemu alarmowe mogą też być połączone z czujnikami dymu, gazu czy czadu. Niektóre centrale alarmowe mają też możliwość połączenia ich z system “smart dom”, wtedy za ich pomocą mamy możliwość zarządzania np. bramą wjazdową czy roletami.

Wydaje się to być bardzo skomplikowany system, ale specjaliści montują systemy alarmowe szybko i sprawnie, oraz informują każdego klienta jak używać systemu alarmowego. By poczuć się bezpieczniej i spokojniej, warto jest zaopatrzyć się w sprawny i nowoczesny system alarmowy, który można zakupić w sklepie eAlarmy.