kuchnia fronty blaty

Mała kuchnia jest dużo bardziej wymagającym pomieszczeniem do zaprojektowania niż kuchnia która ma kilka lub nawet kilkadziesiąt metrów.
W dużej kuchni mamy nadmiar powierzchni którą możemy zagospodarować, możemy się „bawić” kolorami rozmieszczeniem szafek, wyspą itd.
Mała kuchnia ma być ładna i funkcjonalna a niekoniecznie to połączenie jest proste do osiągnięcia. Jednak są na to sposoby.

Powiększenie przestrzeni kuchnia otwarta czy zamknięta?

Najlepszy moment do projektowania małej kuchni jest to etap projektowania mieszkania lub domu. Łatwiej jest wtedy podjąć i wykonać decyzje czy kuchnia ma być otwarta czy zamknięta.

Najprościej małą kuchnie zaprojektować jaką otwartą. Od razu zyskujemy dodatkowa powierzchnię roboczą pomiędzy kuchnią a pokojem możemy wstawić stół lub pół-wyspę lub barek Mamy dodatkowy blat roboczy. Taka kuchnia wizualnie staje się większą. Największą wadą takiego rozwiązania jest to że zapachy z kuchni przenoszą się do pokoju. Z pokoju widać kuchenny bałagan. Nie każda pani domu lubi jak ktoś zagląda jej w garnki. Tracimy też powierzchnię ściany na której moglibyśmy zamontować dodatkowe szafki.

Drzwi do kuchni.

Najlepsze drzwi do małej kuchni to drzwi przesuwne. Przy drzwiach otwieranych tradycyjnie „tracimy” około 0,64 m² powierzchni kuchni.

Drzwi przesuwne mogą być dwojakiego rodzaju:

  • drzwi przesuwne na ścianie; nad otworem drzwiowym montowana jest prowadnica na której „jeździ” skrzydło drzwi. Wadą tego rozwiązania jest brak szczelności.

  • drzwi przesuwne chowane w ścianie; mechanizm przesuwani drzwi schowany jest w ścianie. Więc nad takim rozwiązaniem należy się zastanowić podczas projektowania mieszkania lub przy gruntownym remoncie. To rozwiązanie zmniejsza kuchnię o jakieś 12-15 centymetrów na ścianie. Jednak zyskujemy dodatkową powierzchnię na zamontowanie sząfek.

Ustawienie szafek

W kuchniach o niewielkim metrażu szafki w zalerzności od szerokości pomieszczenia ustawia się na jedną ściane aby pozostało miejsce na komunikacje w kuchni i otwieranie szafek lub ewentualnie w kształcie litery L. Jest to bardzo częste rozwiązanie. Krótsza część kuchni najczęściej składa się tylko z szafek dolnych i znajduje się na ścianie z oknem. W tedy jeżeli okno jest na standardowej wysokości to blat kuchenny może wchodzić w okno i zyskujemy dodatkową powierzchnię.

Jakie fronty do małej kuchni?

W małej kuchni aby dobrze wyglądała najlepiej zaprojektować pojedyncze lakierowane na wysoki połysk białe fronty. Jeżeli mamy mało miejsca na przechowywanie kuchennych przyborów to możemy rozważyć zabudowanie kuchni białymi lakierowanymi frontami pod sam sufit. Jednak musimy zdawać sobie sprawę że przytłoczą one nam wizualnie pomieszczenie. Jeżeli już bardzo chcemy mieć ciemne meble to musimy pamiętać aby wszystko inne w kuchni było najlepiej białe łącznie z blatem. Dobrze zaprojektować dodatkowe oświetlenie rozjaśniające pomieszczenie.

Najlepiej w małych kuchniach sprawdzają się kuchnie w stylu skandynawskim.

Pomysłowe drzwiczki szafek do małej kuchni.

W małej kuchni „walczymy” o każdy centymetr powierzchni i o jej funkcjonalność.

Możemy zastosować ciekawe rozwiązania otwierania drzwiczek.

  • w szafkach górnych i dolnych zastosować system drzwi przesuwnych. Doskonale sprawdza się to w wąskich kuchniach.

  • drzwiczki otwierane na bok o maksymalnej szerokości pojedynczego frontu rzędu 35 cm.

Podłoga:

Jasna najlepiej biała. Jednolita gładka bez jakichkolwiek wzorków i mozajek.

Dodatkowe powierzchnie blatu:

  • blat wpuszczony w okno

  • szerszy blat. W standardzie blaty mają głębokość rzędu 60 cm można zastosować nawet 80 cm ale musimy pamiętać że tracimy na powierzchni kuchni.

  • blaty wysuwane