Magazyny i centra logistyczne

Wiele przedsiębiorstw w pewnym momencie prowadzenia swojej działalności staje przed podjęciem decyzji dotyczącej magazynowania swoich produktów. W zależności od zapotrzebowania można przystać na wynajem powierzchni magazynowej lub budowę własnej hali. Aby zdecydować się na najbardziej optymalne rozwiązanie należy w pierwszej kolejności przeanalizować sytuację przedsiębiorstwa, jego zapotrzebowanie wynikające z obrotu towarów oraz kwestie finansowe, aby budowa magazynu nie wpędziła firmy w długi. Jakie są więc plusy i minusy wynajmu, a budowy magazynu?

Budowa własnego magazynu

Decydując się na budowę własnego magazynu musimy brać pod uwagę przede wszystkim wysokie koszty inwestycji, czas oraz wybór dogodnej lokalizacji. Rozwiązanie to polecane jest firmom o stabilnej pozycji, które znają już realne zapotrzebowanie na magazyn oraz posiadają płynność w obrocie produktami.

Wybierając lokalizację w jakiej ma powstać magazyn, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę to, czy będzie on służył głównie do przeładunku towaru czy jego przechowywania. Ma to znaczenie logistyczne, aby powierzchnia magazynowa znajdowała się w pobliżu głównych szlaków transportowych oraz posiadała teren przystosowany do załadunku i rozładunku. Ponadto magazyn powinien stwarzać optymalne warunki do bezpiecznego przechowywania określonej kategorii produktów, co może wpłynąć na większe koszty budowy i konieczność uzyskania dodatkowych pozwoleń.

Budowa magazynu powinna być zaplanowana w sposób długoterminowy, aby w miarę rozrostu firmy i zapotrzebowania na większą powierzchnię do przechowywania towarów, halę można było rozbudować. Trzeba brać jednak pod uwagę fakt, że szczególnie małe przedsiębiorstwa w początkowym etapie wchodzenia na rynek powinny zachować szczególną ostrożność, aby inwestycja nie wygenerowała zbyt wysokich kosztów niewspółmiernych z zapotrzebowaniem na wykorzystywaną powierzchnię magazynową.

Ceny działek budowlanych są często bardzo wysokie, sama budowa również pochłania wysokie koszty, nie wliczając dodatkowych kwestii formalnych związanych z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń inwestycyjnych. Decydując się na własny magazyn, należy więc przekalkulować opłacalność takiego przedsięwzięcia.

Wynajem powierzchni magazynowej

Z pewnością bardziej opłacalnym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wynajem magazynu od zewnętrznego operatora. Jest to szczególnie istotne z punktu widzenia przedsiębiorcy, który nie jest w stanie określić sytuacji swojej firmy za kilka lat i nie posiada kontraktów podpisanych z dużym wyprzedzeniem.

Poszukując firmy oferującej magazyny do wynajęcia, warto zwrócić uwagę czy zapewniają one kompleksowy zakres usług związanych z załatwieniem niezbędnych formalności oraz powierzchnie magazynowe spełniające określone standardy przechowywania towaru. Większość firm dysponuje magazynami w różnych lokalizacjach i przystosowanych do magazynowania produktów wymagających warunków chłodniczych czy dodatkowego zabezpieczenia. Ceny wynajmu są dużo korzystniejsze niż budowa własnej hali, dlatego takie rozwiązanie z pewnością polecane jest początkującym przedsiębiorstwom, które nie mają jeszcze określonego zapotrzebowania na ilość przechowywanego towaru. Dodatkowym atutem jest możliwość podpisania umowy wynajmu nawet na kilka lat, dzięki czemu nie trzeba się martwić o powierzchnie magazynowe przez dłuższy czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here