Jak mądrze wybrać projekt domu

Projekt domu, zaraz po działce, jest kluczowym elementem puzzli, z których składa się realizacja marzenia o własnych czterech kątach. Właściwe rozpoznanie indywidualnych potrzeb i pogodzenie ich z możliwościami finansowymi jest zwykle kluczem do udanej realizacji i radości związanej z posiadaniem domu jednorodzinnego. Jak zatem znaleźć optymalny projekt? Jaki kryteriami kierować się przy wyborze? I gdzie szukać rekomendowanych rozwiązań? Poniżej podpowiadamy, jak mądrze wybrać projekt, aby nie żałować i cieszyć się z podjętych decyzji przez kolejne lata.

Dobrać rozwiązania do potrzeb i możliwości

Dom jednorodzinny to marzenie wielu polskich rodzin. Wbrew pozorom wcale nie musi być kosztowny i duży, aby był wygodny i ładny. Podstawą wszelkich wyborów inwestorów planujących budowę powinna być działka wraz z możliwościami, które daje lub ograniczeniami, które ze sobą niesie. Mogą one dotyczyć zapisów w decyzji o warunkach zabudowy lub w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego – np. o maksymalnej wysokości budynku, dopuszczalnej liczbie kondygnacji czy kącie nachylania dachu itp. Od tych informacji warto zacząć, tym bardziej, że można je uzyskać nawet nie będąc jeszcze właścicielem parceli.

Kolejno warto mieć świadomość swoich potrzeb związanych z planowaną inwestycją – zarówno tych użytkowych (dotyczących powierzchni użytkowej i rozkładu pomieszczeń), jak i finansowych (nakładów na samą budowę, a później również na eksploatację). Zwarta bryła budynku (bez wykuszy, balkonów czy lukarn) będzie tańsza w budowie, a najbardziej optymalny do ogrzewania będzie dom z użytkowym poddaszem. Duże przeszklenia od południa czy zachodu, a dużo mniejsze od północy i wschodu podniosą energooszczędność, pomagając wykorzystać warunku naturalne terenu. Nie bez znaczenia jest również wybór sposobu ogrzewania – wybierane często przez inwestorów piece na paliwo stałe zapewnią co prawda niższe rachunki, jednak trzeba im zagwarantować odpowiedniej wielkości pomieszczenie (kotłownię) z osobnym wyjściem. Chcąc budować ekonomicznie, należy pod tym kątem przeglądać projekty domów, sprawdzając na przykład jaki sposób ogrzewania założyli w dokumentacji projektanci.

Podstawowe pytania, na które trzeba sobie odpowiedzieć dotyczą: liczby mieszkańców, wielkości domu (powierzchni użytkowej i jej podziału na strefy: dzienną i nocną), rodzaju pomieszczeń (np. kuchni – otwartej lub zamkniętej, liczby łazienek czy sypialni), liczby kondygnacji, stylu budynku, rodzaju garażu (w bryle czy wolno stojący), charakteru tarasu (zadaszony czy nie), technologii wznoszenia i docieplenia ścian, wyboru pozostałych materiałów, sposobu ogrzewania oraz montażu innych instalacji w budynku itp. Wszystkie potrzeby będące wynikiem odpowiedzi na powyższe zagadnienia powinny znaleźć odzwierciedlenie w dokumentacji wymarzonego projektu domu.

Kupić sprawdzoną dokumentację projektową

Najbardziej popularnym w Polsce rozwiązaniem są gotowe, albo inaczej katalogowe projekty domów.  Popularność takich dokumentacji wynika przede wszystkim z przystępnych cen i łatwej ich dostępności; przeciętny koszt projektu to ok. 1500-3000 zł i można go otrzymać w ciągu zaledwie kilku dni. Dodatkową zaletą jest bardzo szeroki wachlarz propozycji – od domów parterowych, przez domy z użytkowym poddaszem, po domy piętrowe, w stylu klasycznym, nowoczesnym albo rustykalnym, małych, średnich i dużych, prostych lub wymyślnych.

Sprawdzając internetowe propozycje warto przejrzeć fora i opinie innych budujących, aby zorientować się ilu inwestorów wybudowało już dom według upatrzonego projektu, na jakie problemy się natknęli, czy udało się je skutecznie rozwiązać i ile realnie kosztowała budowa. Dzięki takim informacjom dużo łatwiej podjąć dobrą decyzję oraz trafić na opinie z pierwszej ręki, choćby o ergonomii rozwiązań projektowych, potencjalnych błędach w projekcie i walorach użytkowych wymarzonego domu.

Powtarzalne projekty domów są niedrogie również dlatego, że według tego samego konceptu powstaje wiele budynków, które jednak wcale nie muszą być identyczne. Jednak budowa wielu domów według tej samej dokumentacji pozwala wykluczać potencjalne pomyłki i wprowadzać stosowne zmiany, dzięki czemu kolejni odbiorcy otrzymują lepsze rozwiązania. Poza tym nawet w takiej gotowej dokumentacji można pokusić się o wprowadzenie własnych zmian, które sprawią, że dom nabierze indywidualnego charakteru i będzie odzwierciedlał marzenia inwestorów. To sprawdzony sposób na wybór wymarzonego projektu.