Jakie lampy wybrać do biura

Oświetlenie do biura jest tak samo ważne, jak biurko, czy krzesło. Od jego wyboru zależy samopoczucie pracownika, a także efektywność jego pracy. W przypadku nieprawidłowo dobranego oświetlenia zatrudnieni w biurze mogą narzekać na dolegliwości związane ze wzrokiem i jego przemęczeniem. Odpowiednio dobrane lampy biurowe są kluczem do tego, aby utrzymać wysoki poziom aktywności pracowników przez cały dzień.

Jak dobrać lampy biurowe?

Wybierając lampy do biura warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Dzięki nim będziemy mogli dopasować oświetlenie do potrzeb pracowników. Jedną z kluczowych kwestii przy wyborze oświetlenia jest barwa światła. Chłodne jest idealne do warunków biurowych. Pomaga się skupić i wzmaga ochotę do działania. Ciepłe sprawdzi się bardziej do wnętrz mieszkaniowych lub w biurze tam, gdzie pracownicy mają możliwość relaksu i odpoczynku.

Aby dobrać odpowiednio oświetlenie, należy zwrócić uwagę na wymiary miejsca pracy. Szczególnie w pracy biurowej poleganie jedynie na lampach głównych może nie być wystarczające. W wielu przypadkach warto również zastosować lampy pomocnicze, które pozwolą lepiej doświetlić obiekty. Rodzaj lamp w tym przypadku jest bezpośrednio związany także z zadaniami, których podejmują się pracownicy w ramach swojej pracy. Dla zawodów kreatywnych potrzeba będzie więcej i bardziej precyzyjnego oświetlenia. Dla pracowników pracujących z dokumentami w większości przypadków wystarczą tradycyjne lampy biurkowe.

Naturalne światło – czy jest do niego dostęp?

Duże znaczenie przy wyborze oświetlenia do biura ma również dostęp do światła naturalnego. Inne lampy wybierzemy, gdy okna pomieszczenia znajdują się po południowej stronie, inne natomiast, gdy od strony północnej. Wybór lamp będzie zależeć także od pogody w regionie. Jeśli jest ona słoneczna przez większość część roku to możliwe, że w oknach konieczne będzie zastosowanie rolet i zainstalowanie oświetlenia sztucznego, które będzie używane przez większą część dnia. W przypadku, gdy w regionie utrzymuje się zazwyczaj duże zachmurzenie w biurze konieczne będzie zainstalowanie większej ilości lamp.

Rodzaj biura ma znaczenie

Ostatnie dwie kwestie, które wpływają na dobór oświetlenia biurowego, to charakter biura i fakt, czy są w nim przyjmowani petenci. W przypadku pomieszczenia artystycznego warto jest pomyśleć nad wyposażeniem go w oświetlenie punktowe, które pozwoli podkreślić i zobaczyć efekty pracy artystycznej.

Gdy w biurze przyjmowani są klienci, warto jest zainwestować w światło, które będzie nadawało wnętrzu nieco przytulności. Można np. zmienić barwę światła.

Obowiązkowe światło w każdym biurze

Bez wątpienia w każdym biurze podstawową jest oświetlenie główne. Pozwala ono na równomierne rozmieszczenie światła i jest absolutnym punktem wyjściowym dla praktycznie każdej przestrzeni pracowniczej niezależnie od jej przeznaczenia.

Szukając oświetlenia do biura, warto szukać głównie w Internecie, gdyż sklepy internetowe posiadają zwykle szeroką gamę tego typu lamp w bardzo przystępnych cenach. Dla osób posiadających nutkę wytrawnego negocjatora istnieją też sklepy, które oprócz standardowych programów rabatowych, umożliwiają również indywidualną negocjację wysokości rabatu. Zachęcamy do wzmożonych poszukiwań.

Artykuł powstał przy udziale ekspertów sklepu z oświetleniem i wyposażeniem wnętrz – Szykownydom.com.