Krycie dachu – jakie warunki BHP musi spełniać fachowa ekipa dekarzy

Zlecając krycie dachu dla ekipy dekarzy trzeba pamiętać, aby dbali oni o swoje i mieszkańców budynku bezpieczeństwo. Dach jest najwyższym elementem budynku, dlatego podczas jego krycia może dojść do licznych wypadków. Podczas układania pokrycia dachowego ekipy dekarskie muszą zachować wyjątkową ostrożność. Tutaj również istotnym czynnikiem są warunki pogodowe, nie należy kryć dachu podczas silnych wiatrów oraz ulewnych deszczy. Doskonałym rozwiązaniem, jakie oferuje obecnie rynek budowlany jest budowanie namiotów ochronnych nad całym budynkiem i konstrukcją dachu. Namioty umożliwiają pracę podczas każdych warunków pogodowych, chronią wnętrze budynku przed uszkodzeniem i dbają o bezpieczeństwo dekarzy.

Praca na wysokościach należy do najbardziej niebezpiecznych, dlatego warto do krycia dachu zatrudnić najlepszych fachowców. Muszą oni posiadać odpowiedni sprzęt oraz znać i trzymać się zasad bezpieczeństwa. Każdy z dekarzy powinien co jakiś czas być kierowany na szkolenie BHP oraz sprawdzany pod tym względem przez swoich kierowników.

O czym mówią przepisy BHP?

Przepisy BHP określają prace na wysokościach,  które są niebezpieczne i mogą sprawić wiele kłopotów. Każdy z pracowników zajmujących się kryciem dachu musi być odpowiednio przeszkolony z przepisów. Warto również, co jakiś czas wysyłać dekarzy na szkolenia z nowych zasad i przepisów BHP. Pracodawca zajmujący się wynajmowaniem ekipy dekarskiej ma obowiązek dbania o właściwy sprzęt gwarantujący bezpieczeństwo pracownikom wykonującym prace na wysokościach. Dodatkowo powinien stale nadzorować pracę swoich dekarzy i dbać o bezpieczeństwo w obrębie wykonywanych prac.

Krycie dachów wymaga dużej ostrożności od pracowników wykonujących to zadanie. Bardzo ważną kwestią oprócz przeszkolenia BHP jest ich stan samopoczucia. Nie powinni wykonywać krycia dachu dekarze, który są pijani lub odurzeni w innych sposób (leki, narkotyki i inne). Ważne, aby również nie uczestniczyli w kryciu dachów osoby, które mają przeciwwskazania lekarskie odnośnie pracy na wysokościach.

Każdy dach ma inną konstrukcję, wielkość oraz budowę, którą trzeba wziąć pod uwagę zanim dojedzie do krycia dachu. Dodatkowo pracownicy i kierownik firmy dekarskiej powinni właściwie zabezpieczyć teren budowy i przygotować odpowiedni sprzęt.

Krycie dachu i warunki BHP

Przygotowanie wejścia i zejścia

Podczas wykonywania montażu dachu pracownicy zanim przystąpią do pracy muszą przygotować szlaki komunikacyjne, które umożliwią bezpieczna i sprawną pracę. Najważniejsze są wejścia i zejścia z dachu, które zazwyczaj są budowane z rusztowania z wydzielonymi pionami komunikacyjnymi i montowane w odpowiednio dobranych miejscach. Konstrukcja rusztowania powinna umożliwić łatwy dostęp do krawędzi dachu, na której będą odbywały się pracę. Ważną kwestią jest również przygotowanie miejsca, w którym będzie można złożyć pomocne narzędzia podczas pracy na wysokości.

Dobrym rozwiązaniem są rusztowania wieżowe stojakowe lub przejezdne. Pozwalają one na swobodne przemieszczanie rusztowania w każdej chwili, lecz wykorzystując taki model rusztowania trzeba pamiętać o jego zabezpieczeniu przed niespodziewanym przemieszczeniem. W przypadku mniejszych budynków dekarze mogą korzystać z drabin, które są w takich sytuacjach wystarczające.

Transportowanie materiałów (elementów pokrycia) na dach

Krycie dachu powinno być bezpieczne  podczas transportowania materiałów na dach. Do tego celu najczęściej ekipy dekarskie wykorzystują maszyny pomocnicze takie jak: żurawie, wciągarki ręczne i mechaniczne lub dźwigi budowlane. Warto pamiętać, że pracownicy kierujący takimi maszynami muszą posiadać odpowiednie uprawnienia. Wykorzystanie różnorodnych maszyn podczas krycia dachu pozwala odciążyć pracowników oraz zadbać o ich bezpieczeństwo. Dodatkowo podczas krycia dachu dobrym rozwiązaniem jest montaż rur lub rękawów zsypowych, dzięki którym łatwo będzie można się pozbyć odpadów powstających na wysokościach. Odpowiednio przygotowane ,,zsypy” zapewnią bezpieczeństwo pracowników będących na wysokościach oraz na powierzchni ziemi.

Zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości

Dekarze zajmujący się kryciem dachu przed wejściem na wysokość powinni przygotować odpowiednie zabezpieczenia, które uchronią ich przed możliwym wypadkiem. Do tego celu zazwyczaj wykorzystywane są siatki ochronne, balustrady oraz siatki bezpieczeństwa. Pozwalają one uchronić przed upadkiem pracowników znajdujących się na wysokościach. Nazywane są, jako środki ochrony zbiorowej, które muszą być przygotowane przed rozpoczęciem prac na wysokościach.