Kostka brukowa - jakie rodzaje są dostępne na rynku?

Budowa wymarzonego domu wiąże się nie tylko z wzniesieniem budynku i zaaranżowaniem jego wnętrz. Oznacza to również zagospodarowanie przestrzeni wokół niego tak, aby była ona jednocześnie estetyczna i funkcjonalna.

Jednym z niezbędnych elementów w tym aspekcie jest podjazd. Materiałem, jaki najczęściej wykorzystuje się do jego wykończenia jest kostka brukowa. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tego tworzywa, dzięki czemu każdy zainteresowany znajdzie coś, co będzie idealnie pasowało do jego domu. 

Betonowa czy kamienna?

Jeden z podstawowych podziałów kostki brukowej obejmuje właśnie te dwa rodzaje. Kostka wykonana z betonu jest przede wszystkim bardzo wytrzymała oraz odporna zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych. W niektórych przypadkach, do betonu, z którego powstają kostki, dodaje się kruszywo lub barwiący pigment mineralny, co nie wpływa na układanie bruku czy jego wytrzymałość, ale jedynie podnosi jego walory estetyczne. 

Kostka brukowa może być również wykonana z kamienia naturalnego. W takich przypadkach najczęściej stosowany jest granit, gdyż jest on bardzo wytrzymały oraz odporny na działanie niskich temperatur. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju kostek jest ich niepowtarzalny wygląd. Są one bardzo naturalne pod względem wizualnym, dzięki czemu świetnie wpasują się w przestrzeń zarówno ogrodową, jak i tarasową. 

Jakie kształty kostek brukowych są dostępne?

Kiedy już zdecydujemy się na konkretny materiał, z jakiego będzie wykonany bruk, musimy podjąć decyzję dotyczącą kształtu poszczególnych kostek. Tutaj wybór okazuje się o wiele bardziej skomplikowany. Na rynku dostępne są między innymi minimalistyczne i proste kostki prostokątne, kwadratowe lub sześciokątne. Zakup jednego z tych modeli gwarantuje, że układanie kostki nie będzie zbyt skomplikowane, a przez to nie będzie wymagało specjalistycznych umiejętności. Jeśli jednak chcemy na swoim podjeździe nieco zaszaleć, doskonałym wyborem będą takie kształty jak: 

  • fala,
  • trapez,
  • młotek,
  • kość.

Podczas zakupów musimy jednak pamiętać, że na efekt finalny składa się nie tylko kształt poszczególnych kostek, ale również ich kolor. Warto zatem wcześniej zaplanować, jak powinien wyglądać nasz wymarzony podjazd i do tej wizji dopasować kolejne elementy.