Koncepcje nowoczesnych domów

Nowoczesny dom to nie tylko modernistyczna architektura, ale także energooszczędna konstrukcja ograniczająca koszty eksploatacji oraz użyteczny i komfortowy budynek, w którym wykorzystano ekologiczne technologie. Współczesne budownictwo mieszkaniowe postrzega dom całościowo, dlatego wszystkie stosowane rozwiązania – zarówno funkcjonalne, jak i wyłącznie estetyczne – powinny ze sobą współgrać. Jaki zatem jest dom przyszłości?

Projekty koncepcyjne to doskonały sposób na zapoznanie się z nowoczesnymi rozwiązaniami, które coraz częściej są wykorzystywane w polskim budownictwie. Przedstawiamy efektowne, a zarazem funkcjonalne innowacje architektoniczne stworzone przez specjalistów z pracowni Dobre Domy.

Nowoczesny dom – energooszczędność 

Projekty nowoczesnych domów to proste, ale bardzo atrakcyjne konstrukcje z przeszkleniami, które z powodzeniem konkurują z budynkami o urozmaiconej bryle. Prosta konstrukcja łączy się w nich z wysokiej klasy materiałami budowlanymi, takimi jak:

  • próżniowe panele izolacyjne;
  • aerożele, które nie tracą właściwości w przypadku uszkodzenia;
  • materiały zmiennofazowe (PCM).

Takie rozwiązania umożliwiają ograniczenie strat ciepła i zapotrzebowania na energię. Najciekawsze koncepcje domów energooszczędnych uwzględniają pozyskiwanie energii z różnych źródeł odnawialnych, chociażby ze słońca (ogniwa fotowoltaiczne, kolektory słoneczne) lub z wnętrza ziemi (pompy cieplne), oraz odzyskiwania jej (wentylacja mechaniczna z rekuperacją, kominek z płaszczem wodnym). Prawidłowo zaprojektowane oświetlenie, ogrzewanie, wentylacja oraz inne elementy domowego ekosystemu pozwalają na obniżenie kosztów eksploatowania budynku, a jednocześnie sprawiają, że jest on przyjazny środowisku.

Efektowna elewacja w projektach domów nowoczesnych

Nowoczesne domy zachwycają nie tylko minimalistyczną bryłą, ale również niekonwencjonalnym wykończeniem elewacji. Coraz popularniejsze staje się łączenie materiałów o kontrastującym ze sobą kolorze czy fakturze – np. okładziny klinkierowej z drewnianą czy tynku strukturalnego z okładziną kamienną. Ogromnym uznaniem cieszy się drewno, które jest materiałem naturalnym, a zatem odnawialnym, i doskonale współgra z zielonym otoczeniem domu. Równie atrakcyjny, a także odporny na działanie czynników atmosferycznych jest kamień tworzący zjawiskowe połączenie z drewnem oraz szkłem. W miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia mechaniczne stosuje się natomiast cegłę dekoracyjną – materiał, który nigdy nie wychodzi z mody.

Ciekawym elementem fasady w budownictwie energooszczędnym są przeszklenia, które umożliwiają akumulowanie ciepła słonecznego, a dodatkowo nadają wnętrzom lekkości. W nowoczesnych projektach pojawiają się również elewacje z elementami aluminiowymi, ceramicznymi i blaszanymi. Dowiedz się, jak dobrać rodzaj elewacji do warunków otoczenia z poradnika pracowni architektonicznej Dobre Domy

Efektowne rozwiązania w nowoczesnych domach

Nowoczesne domy jednorodzinne to kilkuelementowe konstrukcje przykryte dachem dwuspadowym (z dachówką ceramiczną lub cementową) oraz kubistyczne parterowe bryły z płaskim stropodachem należące do tak zwanej architektury pawilonowej.

W innowacyjnych projektach koncepcyjnych coraz częściej rezygnuje się z podpiwniczenia, by poświęcić większą uwagę zewnętrznym elementom. Pojawiają się w nich interesujące zadaszenia tarasów wspierające się na kamiennych kolumnach, okapy szczytowe tworzące zaciszne miejsce wypoczynkowe na poddaszu czy ściany parawanowe, które wydzielają strefę wypoczynkową lub miejsce do parkowania.

Bardzo popularne są też wspomniane wcześniej przeszklenia, zwykle usytuowane na ścianie szczytowej. Te elementy otwierają dom na ogród, część tarasową lub basen. W niektórych koncepcjach pojawiają się również rozległe balkony zawieszone nad poziomem gruntu, przejściowe ogrody zimowe z wejściem bezpośrednio z domu oraz podjazdy z rondem zwieńczonym kamienną fontanną.

Rozwiązania wykorzystywane we współczesnych projektach domów są eleganckie i praktyczne, a ponadto doskonale łączą tradycję z nowoczesnością. Innowacyjna architektura w ciekawy sposób realizuje klasyczne wyobrażenie rodzinnego domu i sprawia, że jest on nie tylko funkcjonalny, ale również zachwyca swoją estetyką.