Klimatyzacja do domu - na co warto zwrócić uwagę

Coraz więcej osób decyduje się na montaż domowej klimatyzacji. Wybór klimatyzatorów jest na tyle szeroki, że można stracić głowę podczas dokonywania wyboru.

Ważne jest, aby wybrać urządzenie przystosowane do naszego mieszkania, a także indywidualnych potrzeb. Jest to niezbędne do tego, aby zagwarantować wysoka wydajność układu, a tym samym optymalne koszty użytkowania. O czym pamiętać przed zakupem?

Budowa urządzenia

Bardzo ważnym parametrem jest budowa klimatyzatora. Największym zainteresowaniem cieszy się klimatyzacja typu split. Z powodzeniem sprawdza się ona w warunkach domowych.

Tego rodzaju urządzenia składają się z dwóch jednostek – wewnętrznej (parownika) oraz zewnętrznej (skraplacza). Oczywiście klimatyzator składa się z większej ilości elementów, które ze sobą współpracują.
Należy wiedzieć, że urządzenie tego typu wymaga rozprowadzenia dwóch instalacji (chłodzącej i elektrycznej).

Dobór mocy

Ważnym czynnikiem, który należy uwzględnić podczas zakupu jest moc klimatyzatora. Wiele zależy od miejsca, gdzie będzie się on znajdował. Nie bez znaczenia jest również wentylacja budynku oraz izolacja termiczna. Im wyższa szczelność, tym łatwiej schłodzić jest mieszkanie. Warto również wiedzieć, że wiele zależy od tego, ile osób znajduje się zwykle w danym pomieszczeniu. Każdy z nas jest źródłem ciepła – nie bez powodu mówi się, że każda osoba “grzeje”, jak jedno żeberko kaloryfera.

Trzeba również uwzględnić nasłonecznienie wnętrza – czy promienie słoneczne ogrzewają go przez cały dzień, czy też pojawiają się dopiero wieczorem. Nie zapominajmy, że im wyższa moc urządzenia, tym większy koszt eksploatacji.

Ilość funkcji

Dobrym wyborem są klimatyzatory wielofunkcyjne, czyli takie, które pozwalają nie tylko schłodzić, ale również ogrzać mieszkanie. Dzięki temu będziemy mogli korzystać z urządzenia niezależnie od pory roku. Jest to również znakomita alternatywa dla grzejników elektrycznych, które często użytkowane są, jako dodatkowe źródło ogrzewania.

Jakość filtrów

Wysokojakościowe filtry powietrza odpowiadają za korzystny klimat w mieszkaniu. To właśnie one oczyszczają powietrze z wszelkich zanieczyszczeń m.in. pyłu, roztoczy, czy też zarodków grzybów i pleśni. Dobre filtry są więc obowiązkowe w przypadku osób, które borykają się z alergią.

Wytrzymałość urządzenia

Nikt nie kupuje klimatyzatora na jeden sezon. Oczywistym jest, że oczekujemy tego, aby urządzenie posłużyło nam minimum kilka lat. Warto zdecydować się na zakup klimatyzacji renomowanego producenta. Zmniejsza to ryzyko awaryjności układu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji powinniśmy również sprawdzić w sieci opinie wcześniejszych użytkowników

Artykuł powstał we współpracy z firmą Klimatechnika. Nie wyczerpuje on całego tematu związanego z wyborem i montażem klimatyzacji do domu – zachęcamy do zapoznania się z informacjami, które można znaleźć na stronie (również w sekcji blog) jak i do bezpośredniego kontaktu.