Kilka słów na temat ogrzewania domu

Czy ogrzewanie w domu się sprawdza ?

Ogrzewanie to jedna z najkosztowniejszych instalacji w domu. Dotyczy to zarówno kosztów inwestycyjnych oraz eksploatacyjnych. W dodatku źle dobrane może powodować dyskomfort , a także sprawiać trudności w obsłudze. Jednak powinniśmy pamiętać, że nie ma idealnego ogrzewania domu spełniającego potrzeby każdego. Na rynku jest wiele rozwiązań, więc warto dokładnie określić swoje oczekiwania i na tej podstawie wybrać najlepszą opcję dla nas.

Konwencjonalne sposoby ogrzewania domu

W większości domów nadal wykorzystuje się tradycyjne sposoby ogrzewania, które  oparte na cyrkulacji powietrza. W budynku zostaje zainstalowany piec centralnego ogrzewania (kocioł grzewczy), a ciepło rozprowadzane jest do poszczególnych pomieszczeń, gdzie znajdują się grzejniki. Do jego wytworzenia wykorzystuje się paliwa kopalne, m.in. węgiel, olej opałowy oraz gaz ziemny. Największą zaletą tej metody jest niski koszt eksploatacji, a wadą uciążliwe użytkowanie (system wymaga codziennej obsługi).

Pompa gruntowa czy powietrzna?

Współczesne domy coraz częściej wyposażone są w pompy ciepła. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów, a to sprawia, że pojawiają się dylematy, którą technologię wybrać. Najbardziej popularne to pompa gruntowa i powietrzna. Te pierwsze działają bardziej efektywnie niż drugie. Jednak koszty eksploatacyjne w czasie zim są zdecydowanie wyższe w przypadku pomp gruntowanych. Przy bardzo niskich temperaturach różnice w kosztach mogą sięgać nawet do 50%. Ceny instalacji także przemawiają na korzyść pomp powietrznych. Ich montaż jest prosty, szybki i nie wymaga żadnych prac ziemnych. Warto jednak pamiętać, że najważniejsze elementy pomp powietrznych znajdują się na zewnątrz budynku. Dlatego w czasie niskich temperatur może być problem ze zdiagnozowaniem awarii, a często trzeba je transportować do serwisu. Natomiast elementy pomp gruntowych znajdują się wewnątrz budynku. Dzięki temu mamy do nich łatwy dostęp i bez problemu zdiagnozujemy oraz naprawimy usterkę. Pompy gruntowe są też trwalsze od powietrznych, ponieważ pracują stabilniej, a ich elektronikę nie mają wpływu czynniki zewnętrzne.

A może ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe staje się coraz popularniejsze! Z reguły wykorzystuje się je w łazienkach, kuchniach oraz salonach. A dlaczego ludzie wybierają właśnie ten rodzaj ogrzewania? Przede wszystkim ze względu na komfort użytkowania – promieniowanie zamiast konwekcji oraz lepszy rozkład temperatury w pomieszczeniu. W dodatku cała powierzchnia podłogi staje się grzejnikiem, więc możemy być pewni, że w naszym domu nigdy nie będzie za zimno. Natomiast brak grzejników pozwoli zaoszczędzić miejsce. To sprawi, że łatwiej nam będzie urządzić salon niewielkich wymiarów. Warto też pamiętać, że ogrzewanie podłogowe możemy stosować jako podstawowe ogrzewanie lub uzupełnienie tego tradycyjnego. Łatwo je też łączyć z alternatywnymi źródłami ciepła takimi, jak pompy ciepła oraz ogniwa fotowoltaiczne.

Gethome.pl – portal nieruchomości na sprzedaż i wynajem