Kanapa z PRL - nowy trend w aranżacji wnętrz

Historia kołem się toczy – można śmiało powiedzieć, patrząc jak na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat kształtowały się trendy w modzie i to nie tylko tej związanej z ubiorem. Co jakiś czas na salony wracają elementy aranżacji wnętrz, kojarzone z minionymi epokami. Te historyczne nawiązania widać szczególnie w przypadku stylu retro i eklektyzmu, dla których meble w stylu ludwikowskim to element obowiązkowy. Podobnie jest w przypadku wnętrz urządzanych w sposób rustykalny. Elementy wystroju, rodem z dziewiętnastowiecznej wsi, przywodzą w pamięci czasy naszych dziadków i pradziadków. Patrzymy na nie z sentymentem i jeszcze bardziej czujemy domowy spokój.

Obok wymienionych nawiązań, które sięgają okresu dłuższego niż sto lat, pojawia się dziś jeszcze jeden, modowo – aranżacyjny odnośnik. Subtelnie, ale konsekwentnie, na polskie (i nie tylko) salony zaczynają wracać PRL-owskie trendy. Wbrew pozorom chętnie wracamy we wspomnieniach do czasów PRL, choć nie był to kolorowy okres w naszej historii.

Nawiązania do lat PRL-u są szczególnie modne wśród ludzi młodych, którzy nie mogą zbyt dobrze pamiętać tamtych czasów. Kojarzą się one raczej z dawnymi opowieściami niż realiami pustych półek, produktami na kartki czy godziną policyjną. Czy mimo tych trudnych elementów życia w czasach PRL-u, szafa gierkówka albo klasyczna kanapa nie mogą wzbudzać wielu ciekawych wspomnień także wśród naszych rodziców i dziadków?

Kanapa, która łączy pokolenia

Bez wątpienia domowym sprzętem kojarzącym się z latami PRL jest kanapa. Ten wygodny mebel – przez lata zapomniany – znów zdaje się przeżywać renesans swojej popularności. Na nowo odkryty przez młodych projektantów wnętrz otrzymał drugie życie. Sięganie do PRL-u staje się coraz bardziej trendy, co widać w aranżacjach, proponowanych przez polskich designerów. Co sprawia, że do mebli z czasów Polski Ludowej chce się wracać? Ich zaletą jest nie tylko wygoda użytkowania, lecz także charakterystyczny i wyrazisty styl, pozwalający na podkreślenie swojej indywidualności. Ma to niebagatelne znaczenie w zalewie mnóstwa niemalże bliźniaczo podobnych i pozbawionych emocji mebli. Połączenie tych dwóch zalet, czyli wygody z nietuzinkowym wyglądem, czyni z kanapy w stylu PRL mebel niemalże idealny dla każdego entuzjasty urządzania mieszkania w stylu retro.

Można pójść o krok dalej i do kanapy dobrać ciekawe fotele czy tradycyjną ławę. Wielbiciele tego powracającego na polskie salony stylu, na pewno znajdą coś dla siebie w sklepie internetowym meble.pl. Kanapa w stylu PRL-u może stać się ciekawym i bardzo praktycznym dodatkiem do wystroju mieszkania. Z pewnością niejeden rodzic czy dziadek, widząc ten wyjątkowy mebel w mieszkaniu młodszego członka rodziny, uśmiechnie się z zadumą i sentymentem.

Klimat tamtych wnętrz na wyciągnięcie ręki

Nawiązania do czasów Gierka widać w polskiej rzeczywistości coraz częściej. Oprócz tych stricte motoryzacyjnych, jak przemierzające ulice, odrestaurowane Fiaty 125, Trabanty czy Syrenki, są też i inne – skonkretyzowane w meblach. Możemy zauważyć nowy trend w wyposażaniu mieszkań, który w swoim stylu mocno odnosi się do czasów młodości naszych rodziców, a może i naszych, szalonych, nastoletnich lat? Meble nawiązujące stylem do minionej epoki, ze względu na swoją prostą formę i minimalistyczny design, są chętnie wybierane do aranżacji przestrzeni nowoczesnych, obszernych mieszkań. Mają nie tylko świetny wygląd w stylu retro, ale także znakomite walory użytkowe. Potrafią nadać pomieszczeniom wyjątkowy charakter, przenosząc nas niejako w czasie, pozwalając na poczucie klimatu lat ’70 – tych.

Niemal każdy z nas pamięta z dzieciństwa mieszkania naszych rodziców, czy dziadków, w których niepodzielnie panował jedyny w swoim rodzaju klimat prostych i funkcjonalnych mebli. Ta funkcjonalność i prostota została przeniesiona na współczesny grunt – z nieco nowocześniejszym obiciem. Zmieniły się czasy, zmienia się moda, ale kanapa zawsze pozostanie ponadczasowa i uniwersalna. Na pewno w niejednym domu czy mieszkaniu znajdzie się dla niej nie tylko miejsce, ale i grono oddanych użytkowników.