Kaloryfery czy grzejniki – dawniej i dziś

Grzejniki w naszych domach pełnią już o wiele więcej niż tylko funkcję praktyczną. Producenci tych urządzeń odpowiadają zresztą bardzo mocno na potrzeby rynku i dostarczają coraz większego wyboru grzejników charakteryzujących się dużymi walorami dekoracyjnymi. Jednak nie zawsze tak było. Przez bardzo długi czas kaloryfer kojarzył się przede wszystkim z urządzeniem, które służyło przede wszystkim ogrzewaniu mieszkania, a którego wartość estetyczna była znikoma. Wydaje się więc, że od swojego powstania, do dzisiaj, kaloryfery przeszły bardzo długą drogę.

Kaloryfery dawniej – praktyczna strona zagadnienia

Kaloryfer to wynalazek, który pojawił się już w połowie dziewiętnastego stulecia i wkrótce został opatentowany w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Wkrótce wynalazek ten zrewolucjonizował kwestię ogrzewania mieszkań w wielu krajach świata. Jak nietrudno się domyślić, kaloryfery początkowo dostępne były tylko dla najbogatszych. Jednak już w dwudziestym wieku uległy upowszechnieniu – choć oczywiście nie we wszystkich miejscach na świecie w tym samym czasie. Od początku najważniejszym materiałem, z jakiego wykonywano grzejniki było żeliwo – wysokowęglowy stop żelaza. Taki materiał ma zasadniczą zaletę – posiada dużą bezwładność ciepłą. W praktyce oznacza to, że takie kaloryfery dość długo się rozgrzewają, ale również długo oddają zmagazynowaną energię cieplną.

Stare kaloryfery dekoracyjne

Jako że kaloryfery początkowo nie były powszechnie dostępnym produktem, niejeden producent grzejników łazienkowych pomyślał o zapewnieniu maksymalnej ich dekoracyjności. W końcu w domach najbogatszych wszystko mogło pełnić również rolę ozdoby. Żeliwne kaloryfery wykonuje się metodą odlewniczą, a zbudowane są najczęściej z członów. Poszczególne człony zaczęły być więc wzbogacane wymyślnymi ozdobami. Kiedy dostępność kaloryferów bardzo się zwiększyła produkowano przede wszystkim konstrukcje tanie. W użycie weszły kaloryfery żeberkowe. To wtedy właśnie popularne stały się różnego rodzaju przesłony na kaloryfer – często mające formę drewnianych ażurowych konstrukcji.

Nowoczesne kaloryfery – praktyczne rozwiązania

Kiedy w czasach o wiele bardziej nam współczesnych kaloryfery zaczęto wykonywać z innych materiałów przyniosło to wiele zmian w sposobie ich użytkowania. W obszarze takim jak producent grzejników Warszawa – ale i inne, duże ośrodki miejskie – zawsze odgrywała istotną rolę. Kaloryfery stalowe i wykonywane z aluminium nie posiadają bardzo ważnej cechy, którą mają kaloryfery żeliwne. Ich bezwładność cieplna jest bardzo niska – wręcz blisko zerowa. Oznacza to, że takie grzejniki bardzo szybko się nagrzewają, ale kiedy centralne ogrzewanie przestaje działać, kaloryfer bardzo szybko stygnie.

Kaloryfery, jako dekoracja dzisiaj

Dzisiejsze kaloryfery coraz częściej stają się nie tylko urządzeniami służącymi do ogrzewania mieszkań, ale również małymi działami sztuki zdobiącymi nasze ściany. Każdy producent grzejników stara się dostarczyć na rynek grzejniki dekoracyjne o jak największych walorach estetycznych. Dzisiaj takie kaloryfery wybiera coraz więcej osób, dzięki czemu nasze mieszkania stają się coraz bardziej estetyczne.