najlepszy-sznurek-makramy

Makrama, czyli sztuka tworzenia ozdób wiązanych ze sznurka, bez użycia jakichkolwiek innych narzędzi, przeżywa obecnie renesans swojej popularności. Samo słowo wywodzi się z języka arabskiego, w którym oznacza ozdobę wiązaną. Jednak na skutek przyjęcia się tej techniki w innych krajach, makrama oznacza obecnie także po prostu technikę, którą wykonać można nie tylko ozdoby na ścianę, ale też torby, biżuterię, koszyki, abażury czy wiele innych przedmiotów zdobiących wnętrza. Jaki sznurek do makramy będzie najlepszy, jeśli chcemy stworzyć efektowne ozdoby?

Wybór sznurka do makramy

Odpowiedni sznurek do makramy to temat rzeka dla wszystkich wielbicieli tej techniki. Co ciekawe, makramy można wykonywać w zasadzie ze wszystkich dostępnych na rynku materiałów. Makramy wykonywane są więc z mocnych rzemyków, wstążeczek, tasiemek, włóczki i muliny czy nawet rozkręconych lin holowniczych. Wybór odpowiedniego tworzywa zależy więc przede wszystkim od indywidualnych upodobań osoby zajmującej się makramą, od jej umiejętności, a także od przeznaczenia przedmiotu, który ma powstać.

Sznurek bawełniany – makrama

Dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z tą techniką, najlepsze będą sznurki z materiałów naturalnych, jak sznurek bawełniany, konopny czy sizal o charakterystycznym, jedwabistym połysku. Dzięki naturalnemu pochodzeniu, przedmioty wykonane z tego typu włókien można z łatwością farbować, uzyskując wyjątkowo ciekawe efekty. Wśród materiałów często wykorzystywanych do makramy znajduje się także pleciony sznurek o mocnym skręcie. Odznacza się on nieco mniejszą podatnością na obróbkę w trakcie nawijania skrętów, przez co stworzony przedmiot może nie być aż tak efektowny.

Włóczka spaghetti – makrama

Bardzo popularnym włóknem do tworzenia przedmiotów techniką makramy jest także włóczka spaghetti, która pozyskiwana jest metodą recyklingu bawełny oraz innych włókien. Jest to wyjątkowo oryginalny sznurek do makramy, ponieważ każdy motek ma inny wygląd. Pozwala ona na tworzenie torebek, dywanów, pokrowców na pufy czy innych ozdób, nie tylko techniką makramy, ale też poprzez równie popularne szydełkowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here