biopreparat-do-oczyszczalni-przydomowej

Posiadając przydomową oczyszczalnię ścieków musisz pamiętać, że nie wystarczy jej montaż i rozruch. Konieczny jest też zakup biopreparatów, dzięki którym jej prawidłowe funkcjonowanie będzie możliwe. Dlatego podpowiadamy, co najlepiej wybrać.

Co to jest biopreparat?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków rozkłada zanieczyszczenia, żeby móc potem odprowadzić wodę do gruntu. Aby to było jednak możliwe, trzeba wprowadzić do niej środki, których zadaniem jest biodegradacja ścieków – tym są właśnie biopreparaty.

Co istotne, są one środkami naturalnymi, nietoksycznymi. Najczęściej składają się z mikroorganizmów, bakterii oraz witamin, które wspomagają ich wzrost. I właśnie te bakterie odpowiedzialne są za rozkład ścieków. A gdzie je kupisz? Biopreparaty w sklepie Ekodren.pl możesz zamówić online, tam również sprawdzisz sposób ich użycia.

Zastosowanie biopreparatów do przydomowej oczyszczalni ścieków

Musisz wiedzieć, że podczas rozruchu oczyszczalni jednym z najważniejszych elementów jest wprowadzenie do niej odpowiednich biopreparatów. Dlaczego? Ponieważ to one odpowiadają za inicjowanie procesów rozkładu, zapewniają też rozwój flory bakteryjnej, która jest niezbędna do działania tego urządzenia.

Ponadto, w trakcie eksploatacji, ponownie trzeba używać biopreparatów. Jednak to, jak często i w jakiej ilości jest uzależnione od rodzaju bakterii zawartych w produkcie oraz tego, jak intensywnie oczyszczalnia jest użytkowana.

Jak to ocenić? Producenci zwykle określają na opakowaniu częstotliwość stosowania tych środków. Może to być co tydzień, co dwa tygodnie, ale też co trzy miesiące. W przypadku preparatów o wydłużonym okresie działania, bakterie uwalniane są stopniowo, dlatego przez cały ten czas można zachować ich wysoki poziom.

Rodzaje biopreparatów do oczyszczalni

Biopreparaty różnią się m.in. postacią, w jakiej występują. Mogą mieć formę płynną, saszetek, proszku czy tabletek. Ponadto innych produktów używa się w przypadku oczyszczalni z napowietrzaniem oraz bez napowietrzania. Obecnie na rynku najpopularniejsze są środki firmy Bio7, dlatego przedstawimy kilka ich rodzajów.

W przypadku przydomowych oczyszczalni ścieków z napowietrzaniem można stosować biopreparaty Microstations Bio7 Entretien oraz Microstations Bio7 Choc. Pierwsze z nich mają formę saszetek, które raz w miesiącu trzeba wsypać do WC i następni spłukać. Najczęściej jedno opakowania wystarcza na ok. sześć miesięcy eksploatacji. Plusem tych saszetek jest to, że niwelują przykre zapachy. Biopreparat w tabletkach również należy spłukać w WC, aczkolwiek w tym wypadku należy wybrać 1 podziałkę granulatu oraz po 1 tabletce z każdego koloru. Najczęściej stosuje się go podczas uruchamiania urządzenia lub po zniszczeniu flory bakteryjnej.

Natomiast do osadników gnilnych i przydomowych oczyszczalni ścieków bez napowietrzania przeznaczone są preparaty: Bio7 Entretien bioaktywator oraz Bio7 Choc bioaktywator. Tak jak w poprzednich przypadkach, mają one postać saszetek lub tabletek, a ich sposób użycia jest bardzo podobny. Dodatkowo Bio7 Entretien bioaktywator usuwa niedrożności w systemach drenażowych.