Jak zaplanować montaż urządzeń w toalecie publicznej?

Montaż urządzeń nie tylko ceramiki, ale również armatury i akcesoriów w toalecie publicznej musi być odpowiednio rozplanowany. Zależne jest to od rozmieszczenia przyłączeń wodno-kanalizacyjnych. Niemniej jednak wysokość montażu determinowana jest bardzo często przez przepisy dotyczące toalet publicznych. Dotyczy to nie tylko toalet dla dzieci, osób dorosłych, ale również niepełnosprawnych. Osobną kwestię stanowi zaplanowanie rozmieszczenia poszczególnych elementów takich jak dozowniki do mydła, czy suszarki kieszeniowe. Jak zatem powinno to wyglądać?

Toaleta dla niepełnosprawnych – szczególne wymogi

Na samym początku zajmiemy się toaletą dla niepełnosprawnych. W tym przypadku konieczne jest zastosowanie odpowiednio szerokich drzwi. Jeśli chodzi jednak o montaż urządzeń, to umywalka powinna znajdować się na wysokości od 70 – 80 cm, z kolei misa toaletowa nie większej niż 45-47 cm. Ponadto w każdej strefie z której korzystają osoby niepełnosprawne muszą być zamontowane poręcze umożliwiające użytkowanie każdej z nich. Odstępy pomiędzy umywalkami czy toaletami powinny wynosić przynajmniej 95 cm.

Jak zaplanować rozmieszczenie i wysokość montażu w toalecie dla dzieci?

Podobnie restrykcyjne wymogi dotyczą toalet przeznaczonych dla dzieci. Tutaj wysokość montażu musi być dopasowana do wzrostu dzieci. Zatem umywalka może znaleźć się na wysokości od 55 cm w przypadku dzieci w wieku 6 lat do 85 cm, w przypadku nastolatków w wieku 12-15 lat. W przypadku montażu WC wysokość dla najmłodszych powinna wynieść 35 cm, a nastolatków 42 cm. Warto zwrócić uwagę, że minimalne odstępy pomiędzy poszczególnymi urządzeniami powinny wynosi 20 cm. W przypadku najmłodszych dzieci konieczne jest doposażenie toalet we wkładki na WC.

Montaż podtynkowy urządzeń sanitarnych – gdzie może być zastosowany?

Poza wysokością montażu możliwy jest wybór również jego rodzaju. Najczęściej stosowany jest montaż naścienny armatury i ceramiki łazienkowej. Bywa jednak również montaż ukryty w blacie w przypadku umywalek, a także podtynkowy. Ten ostatni jest najbardziej problematyczny, gdyż należy go wykonać na samym początku. Ponadto nie może być wybrany w miejscach, gdzie rodzaj ściany nie pozwala na takie rozwiązanie. Zastosowanie tego montażu możliwe jest jedynie w ścianach murowanych. Niewątpliwie jest to montaż niezwykle estetyczny, ukrywający przyłącza. W przypadku toalety jedynym widocznym elementem poza misą jest przycisk uruchamiający spłukiwanie. Nie ma natomiast widocznego zbiornika na wodę ani rury przyłączeniowej do kanalizacji. Dzięki temu łatwiejsze jest również utrzymywanie takiej toalety w czystości.

Jak zaplanować rozmieszczenie urządzenia i akcesoriów w toaletach publicznych damskich i męskich?

Są takie elementy, które są charakterystyczne dla toalet damskich i męskich. W przypadku męskich są to niewątpliwie pisuary, które powinny być montowane na wysokości 65 cm. Z kolei w przypadku damskich toalet nie może zabraknąć niewielkich koszy na śmieci w kabinach toaletowych, gdzie można wyrzucać zużyte środki higieniczne. Takie kosze mogą być zawieszone na ścianie po przeciwległej stronie kabiny od umiejscowienia pojemnika na papier. Oczywiście są takie elementy, które są wspólne dla wszystkich toalet jak suszarki do rąk. Powinny być one zamontowane na wygodnej wysokości, czyli mniej więcej na poziomie umywalki, ewentualnie nieco wyżej. Ponadto montaż musi być zaplanowany w pewnej odległości od źródła wody. Zalecane jest 60 cm i tego zalecenia należy się trzymać. Doskonale może sprawdzić się suszarka kieszeniowa do rąk, która jest niewielka, zapewnia krótki czas suszenia, a także ma ergonomiczny, nowoczesny kształt.

Jak powinno wyglądać wnętrze pokoju dla matki i dziecka?

Ostatnią kwestią jest wyposażenie pokoju matki i dziecka. Tu powinien się znajdować fotel umiejscowniony w rogu. Obok niego musi znaleźć się stoliczek z krzesełkiem dla starszego dziecka. Po drugiej stronie na ścianie jest odpowiednie miejsce na montaż przewijaka. Powinien być zamontowany na średniej wysokości umożliwiającej bezproblemowe korzystanie, zarówno niższym, jak i wysokim osobom. Optymalna może być wysokość 1,2 m.

Zastosowanie się do powyższych zasad gwarantuje zapewnienie ergonomii w toalecie publicznej niezależnie od jej przeznaczenia. Dzięki temu więcej osób może z niej korzystać jednocześnie.