Jak urządzić salę konferencyjną? Podstawowe elementy umeblowania

Sala konferencyjna to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym biurze. Potrafi pełnić bardzo wiele funkcji i przed przystąpieniem do aranżowania tej wyjątkowej przestrzeni z pewnością warto doprecyzować, o jakie funkcje chodzić będzie w naszym konkretnym przypadku. Zależy od tego bowiem w dużym stopniu dobór podstawowych elementów umeblowania.

Jeśli sala konferencyjna tak naprawdę ma służyć przede wszystkim organizacji szkoleń i działowych odpraw, możemy na przykład pozwolić sobie na wyposażenie jej w ławki lub łączone krzesła ustawiane podobnie jak w teatrze czy kinie, przodem do ekranu projekcyjnego. Jeśli jednak jest to miejsce, w którym chcemy raczej przeprowadzać rozmowy rekrutacyjne i gościć kontrahentów, przydadzą się raczej pojedyncze krzesła, a nawet fotele.

Kwestie wizerunkowe

I tu dochodzimy do kolejnego zagadnienia, jakim jest funkcja reprezentacyjna sali konferencyjnej. Nie chodzi wszak tylko o to, by w zamkniętym pomieszczeniu posadzić większą grupę osób. Kandydaci na pracowników, klienci czy też partnerzy biznesowi, którzy się w tej sali pojawią, są zarazem odbiorcami komunikatów takich jak: „znajdujesz się w siedzibie nowoczesnej, dominującej na rynku firmy” albo „nasza marka to tradycja i prestiż”.

Od tego, co chcemy przekazać wystrojem, zależy np. fason mebli w sali konferencyjnej, ale też wybór konkretnych modeli. Inny będzie przekaz w przypadku składanych krzeseł z tworzywa, które łatwo dowolnie ustawiać i chować, gdy są niepotrzebne, a inny – jeśli zamiast nich postawimy na eleganckie, wykończone naturalną skórą fotele.

Jakość ma znaczenie

Zawsze jednak warto zainwestować w produkty wysokiej jakości. Przemyślany design i odporne materiały zapewnią bowiem nie tylko ergonomiczność mebli (tak ważną zwłaszcza podczas wielogodzinnych spotkań) oraz ich funkcjonalność (łatwość czyszczenia, trwałość przez długie lata), ale też jasno dadzą do zrozumienia, że dana sala konferencyjna należy do rzetelnej, solidnej firmy.

Stół czy biurka

Wróćmy jednak na chwilę jeszcze do kwestii, jaką jest przeznaczenie tej właśnie przestrzeni. Gdy ma ona być głównie miejscem obrad, prezentacji wyników finansowych, rekrutacji, ale też mniej formalnych spotkań integracyjnych, takich jak pracownicza wigilia – centralnym elementem wyposażenia będzie z pewnością stół konferencyjny. Gdy natomiast zakres możliwych zastosowań pomieszczenia rozszerzymy o szkolenia i warsztaty, warto rozważyć zakup wygodnych biurek modułowych, które w razie potrzeby można zestawiać w dłuższe stoły czy nawet w kształt litery „U”. Tego rodzaju meble ma w ofercie chociażby sklep Italia Style. Znajdziemy tam również dodatkowe elementy wystroju sal konferencyjnych, takie jak meble RTV czy eleganckie konsole i barki, na których można przygotować np. wodę dla uczestników spotkania.

Wzory i kolory

Kiedy już wiemy, jakich mebli potrzebujemy, trzeba jeszcze podjąć decyzję dotyczącą ich wzornictwa i kolorystyki. Pamiętajmy, że zbyt duża liczba barw i deseni może rozpraszać, podobnie jak krzykliwe kolory. Te ostatnie sprawdzą się raczej w agencjach PR i reklamowych, gdzie stymulować będą kreatywność zgromadzonych w sali konferencyjnej osób, niż np. w kancelariach prawnych czy instytucjach finansowych. Tam lepiej stworzyć warunki sprzyjające skupieniu, wybierając raczej harmonijne zestawienia tonów z palety brązu, beżu, zieleni lub granatu, szarości i czerni.