Jak pozyskać pieniądze na nowe mieszkanie?

Większość młodych małżeństw zakłada, że będą mieszkać samodzielnie, gdyż w obecnych czasach jest coraz mniej zwolenników domów wielopokoleniowych. Choć w ostatnich latach w Polsce buduje się dużo mieszkań to niestety ich ceny są za wysokie w stosunku do zarobków przeciętnych młodych osób. W tej sytuacji powstaje pytanie: Co zrobić by pozyskać nowe mieszkania deweloperskie?

Zakup mieszkania finansowany kredytem hipotecznym

Zdecydowana większość młodych osób decyduje się kupić pierwsze mieszkanie z rynku pierwotnego na kredyt hipoteczny. Choć jego długi okres spłaty często przeraża to i tak młodzi ludzie wybierają tę drogę, bo zwykle nie mają innej alternatywy. Kredyt hipoteczny uzyskać nie jest łatwo, dlatego warto się do tego przygotować. Bank z pewnością będzie badał zdolność kredytową przyszłych nabywców mieszkania. Trzeba wiec zawczasu zadbać o posiadanie wkładu własnego oraz stabilnego zatrudnienia. Banki najchętniej widzą osoby pracujące na etatach w oparciu o umowy na czas nieokreślony. Pomimo najszczerszych chęci wielu młodym osobom i tak nie udaje się dostać kredytu, bo zdaniem banku nie mają oni zdolności kredytowej. W takiej sytuacji są osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych oraz wszyscy ci, którzy pracują w szarej strefie. Takie osoby muszą szukać innych sposobów na zdobycie mieszkania.

Mieszkanie za oszczędności

Ten sposób wybierany jest dzisiaj bardzo rzadko. Przy przeciętnych zarobkach młodych ludzi na małe mieszkania z rynku pierwotnego w większym mieście trzeba by odkładać pieniądze przez około 15 lat. Nic, więc dziwnego, że mało, kto decyduje się na takie rozwiązanie. Jeśli horyzont czasowy jest krótki, na przykład 2-3 lata to wtedy ewentualnie można przejściowo pomieszkać u rodziców lub teściów i odkładać pieniądze na zakup.

Praca za granicą

Okazuje się, że praca za granicą dwójki młodych osób to dobry sposób na stosunkowo szybkie odłożenie pieniędzy na mieszkanie deweloperskie. Zarobki w takich krajach jak Wielka Brytania czy Norwegia są dużo wyższe niż w Polsce, dlatego zwykle na małe mieszkanie udaje się odłożyć pieniądze w okresie 3-4 lat. Jest to bardzo dobry sposób na pozyskanie mieszkania na własność, które później nie będzie obarczone kredytem.

Szukając mieszkania koniecznie sprawdź ofertę dewelopera GalaDom.