Jak płyty ścienne z betonu komórkowego pomagają oszczędzać czas?

Beton komórkowy pomaga nie tylko przy wznoszeniu nowego budynku. Można go również wykorzystać do stawiania ścian działowych, także w obiektach już istniejących. Takie rozwiązanie wydaje się bardzo funkcjonalne i oszczędne (przynajmniej w aspekcie czasu). Czy jest tak naprawdę?

Przebudowa przy użyciu płyt ściennych z betonu komórkowego

Często już w trakcie użytkowania domu zdajemy sobie sprawę, że przydałaby się modyfikacja. Być może powstała potrzeba wyodrębnienia pomieszczenia albo co najmniej osłonięcia jakiejś części pokoju. Rozwiązaniem tego problemu jest ścianka działowa. Można ją wykonać w sposób tradycyjny albo z wykorzystaniem płyt ściennych z betonu komórkowego. Przewaga technologiczna tych drugich jest niezaprzeczalna. Są dużo lżejsze, więc nie obciążają stropu. Poza tym łatwo poddają się przeróbkom – można je przecież szlifować. Stworzenie ściany działowej przy użyciu płyt ściennych z betonu komórkowego jest dużo szybsze, jednak musimy zadbać o dokładne ich ustawienie i zachowanie odpowiednich kątów. 

Płyty ścienne z betonu komórkowego w łazience

Jedna cecha płyt z gazobetonu sprawia, że znakomicie sprawdzają się one do tworzenia ścianek działowych w łazienkach. Jest nią odporność na wilgoć. Oczywistą pokusą jest wykorzystanie najtańszych materiałów, takich jak płyty kartonowo-gipsowe. Te jednak, nawet jeśli zostały użyte we właściwy sposób, mogą szybko pokryć się pleśnią. Wynika to z braku w ich składzie wapna. Płyty ścienne z betonu komórkowego są również trwalsze od alternatyw. Lepiej zdecydować się na materiał, który nie wymaga wymiany po kilku latach użytkowania. 

Dlaczego płyty ścienne z betonu komórkowego są lubiane przez fachowców?

Podobnie jak murowanie z elementów wykonanych z gazobetonu, tak i stawianie z nich ścianek działowych jest bardzo łatwe. Wykorzystuje się przy nim dwa rodzaje zapraw: tradycyjną, wapienno-cementową i klejową, przystosowaną do tworzenia cienkich spoin. Największe prawdopodobieństwo popełnienia błędu wiąże się z łączeniem ściany z murem i stropem. Stosujemy zwyczajowe przewiązanie. Płyty ścienne z betonu komórkowego posiadają wypustki i wgłębienia, które pozwalają na bezproblemowe ich połączenie bez potrzeby wykorzystania spoiwa. 

Użycie płyt ściennych z betonu komórkowego wydaje się najlepszym rozwiązaniem, gdy przeprowadzamy remont. Dzięki niej nie potrwa on zbyt długo. Możemy również spodziewać się, że efekty prac będą długotrwałe i bardzo estetyczne.