Instalacja rekuperacji krok po kroku

Rekuperacja, czyli odzyskiwanie ciepła z układu wentylacji mechanicznej, to prosty sposób na oszczędności na ogrzewaniu i zapewnienie sobie komfortowej temperatury oraz wysokiej jakości powietrza w domu lub miejscu pracy. Czy montaż rekuperacji jest trudny? Jak wygląda instalowanie rekuperatora krok po kroku? Kto może wykonać tę pracę? Tego dowiesz się z tekstu poniżej!

Jak przebiega montaż rekuperacji?

Rekuperator to wymiennik ciepła przeznaczony do pracy z instalacją wentylacji mechanicznej. Przygotowania do montażu rekuperatora zaczynają się już na etapie tworzenia układu wentylacyjnego. Wraz z wentylacją montuje się wszelkie elementy konieczne do prawidłowej pracy rekuperatora, m.in. skrzynki rozdzielcze i rozprężne. Ulokowanie rekuperatora powinno być dobrane tak, aby jego praca nie obniżała komfortu korzystania z pomieszczeń, a dostęp do urządzenia był łatwy – to umożliwi sprawne serwisowanie w przyszłości. 

“Gdy wszystkie elementy są na swoim miejscu, przychodzi czas na montaż rekuperatora – mówi specjalista z firmy YogiCo. – Po zainstalowaniu urządzenia przeprowadzamy testy, aby ocenić sprawność i wydajność”.  

Instalacja rekuperacji za każdym razem wygląda nieco inaczej, bo jest uzależniona od konstrukcji budynku oraz układu wentylacji. Monterzy, zapoznawszy się z zastanymi warunkami, planują pracę tak, aby była ona możliwie szybka i tania. 

Choć instalacja rekuperacji w opisie jest stosunkowo prosta, wymaga wiedzy i doświadczenia. Tylko poprawnie zamontowany rekuperator będzie objęty gwarancją. Samodzielna instalacja urządzenia może skutkować jego szybszym zużywaniem się i kosztownymi awariami. Dla zapewnienia sobie długiej i bezproblemowej pracy montaż rekuperatora warto powierzyć specjalistom z zakresu układów wentylacyjnych i klimatyzacji, a także przestrzegać harmonogramu przeglądów serwisowych. 

Zalety rekuperacji

Czy instalacja rekuperacji się opłaca? Zdecydowanie! Rekuperator odbiera ciepło z powietrza usuwanego przez wentylację i przekazuje je powietrzu doprowadzanemu do budynku. Dzięki temu energia cieplna nie ucieka z obiektu, lecz jest wykorzystywana ponownie, co ogranicza koszty ogrzewania. Co więcej, nowoczesne rekuperatory są wyposażone w filtry, które oczyszczają powietrze nie tylko z cząstek stałych, jak pyły i kurz, ale też z zarodników grzybów oraz bakterii. Na rekuperacji skorzystają więc alergicy. Ponadto powietrze jest osuszane do optymalnego poziomu wilgotności, co sprzyja zarówno osobom przebywającym w pomieszczeniach, jak i murom.

Rekuperacja pozwala oszczędzić pieniądze, ale też zasoby planety. Jest nieodzownym elementem domów energooszczędnych i pasywnych. W tych ostatnich może być jedynym źródłem ciepła, a oszczędności na ogrzewaniu sięgają wówczas 80-90% w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami, jak np. kotły na paliwa stałe. Rekuperacja ogranicza wykorzystanie paliw kopalnych czy konieczność zakupu drewna do minimum, bo większość ciepła wraca do wnętrza domu. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here