Instalacja rekuperacji krok po kroku

Rekuperacja, czyli odzyskiwanie ciepła z układu wentylacji mechanicznej, to prosty sposób na oszczędności na ogrzewaniu i zapewnienie sobie komfortowej temperatury oraz wysokiej jakości powietrza w domu lub miejscu pracy. Czy montaż rekuperacji jest trudny? Jak wygląda instalowanie rekuperatora krok po kroku? Kto może wykonać tę pracę? Tego dowiesz się z tekstu poniżej!

Jak przebiega montaż rekuperacji?

Rekuperator to wymiennik ciepła przeznaczony do pracy z instalacją wentylacji mechanicznej. Przygotowania do montażu rekuperatora zaczynają się już na etapie tworzenia układu wentylacyjnego. Wraz z wentylacją montuje się wszelkie elementy konieczne do prawidłowej pracy rekuperatora, m.in. skrzynki rozdzielcze i rozprężne. Ulokowanie rekuperatora powinno być dobrane tak, aby jego praca nie obniżała komfortu korzystania z pomieszczeń, a dostęp do urządzenia był łatwy – to umożliwi sprawne serwisowanie w przyszłości. 

“Gdy wszystkie elementy są na swoim miejscu, przychodzi czas na montaż rekuperatora – mówi specjalista z firmy YogiCo. – Po zainstalowaniu urządzenia przeprowadzamy testy, aby ocenić sprawność i wydajność”.  

Instalacja rekuperacji za każdym razem wygląda nieco inaczej, bo jest uzależniona od konstrukcji budynku oraz układu wentylacji. Monterzy, zapoznawszy się z zastanymi warunkami, planują pracę tak, aby była ona możliwie szybka i tania. 

Choć instalacja rekuperacji w opisie jest stosunkowo prosta, wymaga wiedzy i doświadczenia. Tylko poprawnie zamontowany rekuperator będzie objęty gwarancją. Samodzielna instalacja urządzenia może skutkować jego szybszym zużywaniem się i kosztownymi awariami. Dla zapewnienia sobie długiej i bezproblemowej pracy montaż rekuperatora warto powierzyć specjalistom z zakresu układów wentylacyjnych i klimatyzacji, a także przestrzegać harmonogramu przeglądów serwisowych. 

Zalety rekuperacji

Czy instalacja rekuperacji się opłaca? Zdecydowanie! Rekuperator odbiera ciepło z powietrza usuwanego przez wentylację i przekazuje je powietrzu doprowadzanemu do budynku. Dzięki temu energia cieplna nie ucieka z obiektu, lecz jest wykorzystywana ponownie, co ogranicza koszty ogrzewania. Co więcej, nowoczesne rekuperatory są wyposażone w filtry, które oczyszczają powietrze nie tylko z cząstek stałych, jak pyły i kurz, ale też z zarodników grzybów oraz bakterii. Na rekuperacji skorzystają więc alergicy. Ponadto powietrze jest osuszane do optymalnego poziomu wilgotności, co sprzyja zarówno osobom przebywającym w pomieszczeniach, jak i murom.

Rekuperacja pozwala oszczędzić pieniądze, ale też zasoby planety. Jest nieodzownym elementem domów energooszczędnych i pasywnych. W tych ostatnich może być jedynym źródłem ciepła, a oszczędności na ogrzewaniu sięgają wówczas 80-90% w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami, jak np. kotły na paliwa stałe. Rekuperacja ogranicza wykorzystanie paliw kopalnych czy konieczność zakupu drewna do minimum, bo większość ciepła wraca do wnętrza domu.