Forniry naturalne - trwałe i estetyczne okleiny

Forniry naturalne charakteryzują się pięknym wyglądem, niemal nie do odróżnienia od litego drewna, zachowując za to wyjątkową cienkość materiału. Forniry to niezwykle różnorodne typy okleiny, które można wykorzystać jako wykończenie paneli, drzwi, a nawet mebli.

Czym jest fornir naturalny?

Fornir to cienki płat drewna pozyskany dzięki skrawaniu drzew o dużej średnicy oraz powszechnie używany jako okleina. Zazwyczaj ma grubość ok. 0,1-0,2mm (maksymalnie do 0,9mm). Forniry są znakomitą i bardzo popularną alternatywą dla litego drewna. Występują w wielu wariantach, i wytwarza się je zarówno z drewna krajowego jak i bardziej egzotycznych odmian.

Warianty i kolorystyka fornirów

W zależności od rodzaju drewna użytego do wytworzenia fornirów, będą one posiadać różną twardość. Fornir miękki – wykonany na przykład z drewna olchowego będzie dużo bardziej podatny na zarysowania i uszkodzenia niż fornir twardy – przykładowo bukowy czy jesionowy.

Forniry naturalne można odnaleźć w wielu wariantach kolorystycznych, od bardzo jasnych jesionów, po intensywne, ciemnej barwy wenge. Bardzo popularnym i modnym obecnie wyborem jest fornir naturalny dąb, który dzięki swojemu uniwersalnemu kolorowi dobrze komponuje się z praktycznie każdym wnętrzem. Jest on także jednym z najtwardszych dostępnych typów.

Zalety i wady fornirów meblowych

Ogromną zaletą fornirów meblowych będzie ich trwałość. Meble pokryte okleiną typu fornir bywają trwalsze niż meble w całości wykonane z drewna, a także nie będą posiadać pęknięć charakterystycznych dla takich mebli.

Fornir meblowy jest stosunkowo łatwy w konserwacji i czyszczeniu – wystarczy do tego miękka, wilgotna szmatka z odrobiną mydła. Do czyszczenia fornirów nie należy z kolei używać popularnych środków chemicznych, ponieważ mogą one uszkodzić powierzchnię.

Dodatkową zaletą tych oklein będzie fakt, iż fornir samoprzylepny nałożony na przykład na płytę mdf bez problemu pokryje także  duże powierzchnie. Taki efekt nie zawsze uda się uzyskać z użyciem litego drewna.

Główną wadą fornirów może być ich cena, szczególnie w porównaniu do innych, tańszych materiałów. Warto jednak wspomnieć, że fornir jako materiał naturalny charakteryzuje się dużo wyższą estetyką i jakością wykonania niż chociażby zwykła płyta laminowana. Należy mieć również na uwadze, że dzięki ich naturalnemu pochodzeniu, forniry mogą się lekko różnić odcieniem lub usłojeniem.

Godne uwagi są także forniry samoprzylepne, zapewniające wyjątkową łatwość montażu.

Fornir naturalny a fornir modyfikowany

Forniry modyfikowane są pozyskiwane głównie z egzotycznego drewna afrykańskiego. Poddaje się je dodatkowej obróbce i dzięki temu mają bardziej powtarzalne wzory – w przeciwieństwie do fornirów naturalnych, które zachowują zróżnicowany, nieregularny wygląd litego drewna. Wysokiej jakości okleina fornir będzie idealnym rozwiązaniem dla wielbicieli mebli o naturalnym wyglądzie, którzy nie chcą jednak decydować się na produkty wykonane w pełni z litego drewna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here