Filtrowanie wody w łazience i kuchni

Woda podtrzymuje życie. Jest niezbędna dla zachowania dobrego stanu zdrowia. Jeśli jednak pijesz wodę z kranu, możesz go pogorszyć. Nawet “czysta” woda pitna z kranu wbrew pozorom jest zanieczyszczona chlorem, amoniakiem lub chlorominami, a następnie “wzmacniana” fluorem. Picie i kąpanie się w takiej wodzie niekoniecznie jest dobrym pomysłem.

Dlaczego warto filtrować wodę?

Filtracja zapewnia lepszy smak i zapach wodzie pitnej. Odpowiedni filtr usuwa z niej chlor, chemikalia, pestycydy, metale ciężkie i bakterie. Oczyszcza ją również z ołowiu. Dzięki temu szkodliwa substancja nie przedostanie się do naszego organizmu. Czysta, zdrowa filtrowana woda jest tańsza od butelkowanej. Ogranicza ilość toksycznych odpadów w środowisku. Chroni nas przed chorobami (np. żołądkowo-jelitowymi), poprawia samopoczucie i zwiększa energię. Wydłuża też żywotność sprzętu AGD.

Popularne metody filtracji

Wybierając metodę filtracji, zwróć koniecznie uwagę na jakość wody. Jeśli bierzesz ją ze studni, najpierw skorzystaj z pomocy specjalisty. Powinien przeprowadzić analizę wody m.in. pod kątem zanieczyszczeń, pH, twardości, mętności i barwy. Jeśli chodzi o wodę wodociągową, największym problemem jest jej twardość.

Do popularnych metod filtracji zaliczamy m.in. sedymentację, sorpcję, odmanganianie, odżelazianie, koagulację, napowietrzanie, zmiękczanie i dezynfekcję. Warto też zwrócić szczególną uwagę na odwróconą osmozę. Pozwala usunąć znaczną ilość zanieczyszczeń poprzez przepychanie wody pod ciśnieniem przez półprzepuszczalną membranę. Odwrócona osmoza to proces, w którym demineralizujesz lub dejonizujesz wodę. Półprzepuszczalna membrana blokuje dostęp rozpuszczonym solom, substancjom organicznym, bakteriom i pirogenom. Odwrócona osmoza jest w stanie usunąć do 99% rozpuszczonych soli (jonów), cząstek, koloidów, substancji organicznych, bakterii i wirusów.

Przydatny sprzęt i akcesoria do filtracji wody

Zanim wybierzesz filtr do wody, zastanów się, jakie masz największe kłopoty z wodą i jakiej powinna być jakości. Poszczególne modele różnią się ceną, warunkami eksploatacyjnymi, konstrukcją, skutecznością i wydajnością.

Niezwykle przydatna jest też domowa stacja uzdatniania wody. Eliminuje osad z kamienia na umywalce, zlewie, kranach i płytkach. Jest bezobsługowa, dzięki temu poprawia komfort życia domowników. Domowa stacja uzdatniania wody usuwa z niej wszelkie zanieczyszczenia. Decydując się na konkretny model, przebadaj najpierw skład wody. Nowoczesna domowa stacja uzdatniania wody wyposażona jest w różne przydatne urządzenia. Filtr mechaniczny usuwa piasek i duże zanieczyszczenia. Montuje się go najczęściej na głównym zaworze. Zwróć też uwagę na lampy UV. Eliminują bakterie i wirusy. Wiele osób decyduje się również na stację uzdatniania z filtrami jonowymiennymi. Zmiękczajacymi wodę przez demineralizację.

Jeśli chcesz poprawić jakość wody, mogą Ci się przydać zmiękczacze, systemy odwróconej osmozy, wkłady i korpusy narurowe. W naszej ofercie znajdziesz też złączki, wkłady liniowe i wysokiej jakości urządzenia elektroniczne do analizy wody. Proponujemy również niezbędne akcesoria, takie jak wężyki, reduktory ciśnienia, zawory do zbiornika, przyłącza, obejmy, obudowy membran. Oferujemy także wylewki pojedyncze i podwójne oraz płytki metalowe i plastikowe.