Ekologiczne rozwiązania w łazience

Pierwsze skojarzenie z ekologiczną łazienką przywodzi na myśl oszczędność wody. I słusznie, ale nie jest to jedyny aspekt dbałości o środowisko. Od czego zacząć? Przede wszystkim warto zamienić wannę na kabinę prysznicową, zainwestować w bezdotykową armaturę, a także świadomie wybierać materiały wykończeniowe i sprzęty.

Ochrona środowiska to temat, o którym dyskutuje cały świat. Trzeba pamiętać, że świat to również jednostki, poszczególne gospodarstwa domowe, które mogą realnie wpływać na ekologię, stosując w swoich mieszkaniach odpowiednie rozwiązania. Łazienka jest miejscem, w którym możemy naprawdę dużo zdziałać w tym zakresie, zmieniając sprzęty i swoje przyzwyczajenia. Dzisiaj wybór między wanną a kabiną prysznicową nie jest tylko uwzględnieniem swoich upodobań, lecz także decyzją związaną z przyszłością planety.

Kabina prysznicowa i nie tylko

Zdecydowaną przewagą kabiny prysznicowej jest to, że w czasie czynności pielęgnacyjnych zużywa się zdecydowanie mniej wody niż w przypadku kąpieli w wannie. Ich zaletą jest również to, że idealnie sprawdzają się w małych łazienkach. Warto zwrócić także uwagę na to, czy szklane powierzchnie kabiny prysznicowej pokryte są specjalną powłoką chroniącą szkło przed zabrudzeniem, dodatkowo ułatwiającą utrzymanie jej w czystości. Taką nowoczesną powłokę posiadają kabiny prysznicowe New Trendy. Dzięki temu do czyszczenia kabiny prysznicowej będziemy zużywać zdecydowanie mniej detergentów, a tym samym mniej trafi ich do środowiska.

Powoli standardem w łazienkach staje się bezdotykowa armatura łazienkowa spopularyzowana przez centra handlowe. Elektroniczne sterowane baterie uruchamiają strumień wody tylko, gdy nasze dłonie znajdują się w pobliżu kranu, co pozwala zmniejszyć zużycie wody nawet do 50%. Dodatkowo warto wybierać baterie z termostatem, ustawienie maksymalnej temperatury pozwala oszczędzić energię zużywaną do podgrzewania wody.

Kolejny aspekt związany z ekologią w łazience to sprzęty: pralka, suszarka, lokówka – dobrze jest zwracać uwagę na to, jakiej klasy energetycznej jest dany element.

Czy to wszystko?

Ekologiczna łazienka powinna korzystać wyłącznie z materiałów występujących w naturze. Dlatego wybierajmy ręczniki wykonane z bawełny i drewniane meble odpowiednio zabezpieczone przed niekorzystnym działaniem wilgoci. Jako ekologiczną glazurę określa się taką, która ma 3,5 mm grubości – do jej produkcji zużywa się mniej materiału, dzięki temu następuje szybsza biodegradacja. Całą aranżację warto uzupełnić roślinami, które będę pochłaniały nadmiar wilgoci powstającej w łazience.