Drewno w feng shui. Jak wykorzystać je w swoim domu?

Drewno to w feng shui jeden z pięciu żywiołów, których odpowiednie wykorzystanie wprowadza do wnętrz naturalną harmonię. Nie trzeba być fanem tej filozofii, aby doceniać spokój i dobrą energię dzięki feng shui w mieszkaniu – wszak dom ma być Twoją oazą! Sprawdź, jak inspirując się zasadami feng shui, wprowadzić do wnętrza elementy drewniane.

Z tekstu dowiesz się:

 • jakie żywioły wyróżniane są według zasad feng shui i czym się charakteryzują,
 • jak według feng shui wprowadzić do domu drewno,
 • jak połączyć drewno z innymi żywiołami feng shui.

Feng shui to filozofia obejmująca wiele sfer życia, którą jednak najczęściej stosuje się jako metodę planowania wnętrz. Poznaj jej podstawy i przekonaj się, że zasady, szczególnie związane z żywiołem drewna, warto zastosować w swoim wnętrzu – nie tylko ze względów światopoglądowych, ale także estetycznych.

Feng shui w domu – pięć żywiołów i siatka bagua

Pierwszym krokiem do wprowadzenia podstawowych zasad feng shui w mieszkaniu powinno być rozrysowanie siatki bagua. To ośmiokątny diagram, dzięki któremu możesz określić, które pomieszczenie odpowiada danej sferze życia i jaką energię powinieneś kierować w to miejsce (czyli jakie przedmioty powinny się tam znaleźć). Niebagatelną rolę odgrywają też kształty i kolory przedmiotów.

Zasady feng shui dzielą świat na pięć żywiołów.

 • Drewno – symbolizuje energię wzrostu, kreatywności i rozwoju. Związane są z nim przedmioty o podłużnych kształtach, a także elementy takie jak naturalny parkiet, drewniane drzwi i meble czy rośliny doniczkowe. Kolory: brązowy, zielony, błękitny.
 • Ogień – symbol pobudzenia i inspiracji, odwagi i umiejętności przywódczych, najłatwiej wprowadzić go do wnętrza za pomocą świec. Kolor: czerwony.
 • Ziemia – oznacza stabilizację, trwałość i niezawodność. Ten element według zasad feng shui jest odpowiedzialny za zdrowie i kondycję fizyczną domowników. Żywioł ziemi warto wprowadzić za pomocą niskich, prostokątnych lub kwadratowych, płaskich powierzchni, np. stolików kawowych. Kolory: beżowy, brązowy, żółty.
 • Metal – odpowiada za logikę, zdolności analityczne, a także bogactwo. Jest związany z przedmiotami okrągłymi. Kolory: biały, srebrny, złoty, szary.
 • Woda – symbolizuje energię duchowości, informacji i emocji. Charakterystyczne elementy, za pomocą których możesz wprowadzić ten żywioł do wnętrza, to lustra, akwaria i przedmioty o nieregularnych kształtach. Kolor: czarny.

Żywioły feng shui – ważna rola drewna

Wprowadzanie do domu elementów feng shui zacznij od żywiołu drewna. Dlaczego? Według filozofii jest to bowiem pierwszy i najważniejszy żywioł. To energia powolnego, systematycznego, upartego wzrostu we wszystkich kierunkach, energia konsekwencji, uporu i wytrwałości. Dlatego też wprowadzenie na samym początku elementów drewnianych stworzy dobry fundament dla następnych zmian.

W jaki sposób wykorzystać drewno w domu? Najprostszym, a zarazem bardzo efektownym wizualnie pomysłem, są podłogi drewniane. Naturalne deski wykazują także szereg zalet praktycznych, między innymi wytłumiają dźwięki i starzeją się w bardzo szlachetny sposób. Ponieważ według zasad feng shui żywioł drewna łączy się z podłużnymi kształtami, dobrym pomysłem mogą być także ułożone pionowo panele ścienne lub drewniane drzwi.

W drewnie dominuje energia związana ze wzrastaniem, także w kontekście roślin. To energia wiosny, przynoszącej radość i siłę. Dlatego zgodnie z zasadami feng shui w domu nie może zabraknąć kwiatów doniczkowych, najlepiej z dekoracyjnymi liśćmi. Jeżeli lubisz bukiety z roślin ciętych, zastosuj inspirowany naturą, równoległy układ łodyg.

Zasady feng shui w domu – jak połączyć drewno z innymi żywiołami?

Jedną z najistotniejszych zasad feng shui jest harmonia we wszystkich sferach życia. W kontekście aranżacji wnętrz oznacza to umiejętne łączenie poszczególnych żywiołów, które osobno odpowiadają za określone aspekty, ale dopiero razem tworzą spójne wnętrze z dobrą energią. Jak zatem łączyć najważniejszy żywioł, czyli drewno, z innymi żywiołami?

 • Drewno i ogień – to przeciwieństwa, które jednak przyciągają się jak magnes. Połącz je za pomocą kolorów. Ognista czerwień w zestawieniu z ciemnym drewnem będzie wyglądać odważnie i niezwykle efektownie.
 • Drewno i ziemia – w naturze są ze sobą bardzo ściśle związane. Podobny związek wprowadź w swoim wnętrzu na przykład za pomocą połączenia podłogi drewnianej i ścian w kolorze delikatnego beżu.
 • Drewno i metal – to żywioły nieco trudniejsze do połączenia. Warto jednak zaaranżować przestrzeń tak, aby i te elementy wystąpiły wspólnie w Twoim wnętrzu, na przykład w postaci metalowych elementów na drewnianych meblach w nowoczesnym stylu.
 • Drewno i woda – woda gwarantuje wzrost roślin, dlatego jest mocno związana także z naturalnym drewnem. Połączenie tych żywiołów wypróbuj w łazience. Możesz zastosować na przykład panele podłogowe ze specjalną powłoką HydroSeal, która zapobiega przenikaniu wody w głąb podłogi. Dzięki niej panele zachowują pierwotny kształt i nie ciemnieją.

Pamiętaj, że dla osiągnięcia pełnej harmonii w Twoim mieszkaniu powinny pojawić się wszystkie połączenia żywiołów, reprezentowane przez odpowiednie przedmioty i elementy wystroju umieszczone w odpowiednich pomieszczeniach. Według wielu osób jest to łamigłówka, która – dobrze rozwiązana – może dać Ci dobrą energię i wspaniałe samopoczucie.

Jeśli masz zamiar zacząć swoją przygodę z feng shui w domu, sprawdź ofertę Dobre Dla Domu i wybierz wysokiej jakości podłogi drewniane oraz drzwi, które staną się fundamentem zmian w wystroju Twojego wnętrza!