Jak dobrać lampę do salonu

Wybór odpowiedniego oświetlenia do salonu wcale może nie być taki prosty zwłaszcza, jeśli nasz salon jest duży i podzielony na wiele stref. Bardzo często to właśnie w pokoju dziennym spędzamy najwięcej czasu, jest to też chyba jedno z najbardziej wielofunkcyjnych pomieszczeń w całym domu. Jak rozplanować oświetlenie, aby było to praktyczne i wygodne, ale i aby lampy mogły być oryginalną ozdobą tej przestrzeni?

Lampa będąca centralnym źródłem światła

Taka lampa znajduje się w pomieszczeniu zawsze i najbardziej sprawdza się w momencie, kiedy szybko chcemy oświetlić całe pomieszczenie. Warto w tym przypadku pamiętać o odpowiednich proporcjach i jeśli nasz salon jest duży to powinniśmy sięgać po lampy sufitowe na kilka żarówek. Znajdziesz takie na stronie www.acerto.pl/lampy-wiszace-do-salonu Analogicznie, aby dobrze oświetlić dużą przestrzeń potrzebne są dość mocne żarówki, oczywiście najlepiej takie, które będą w technologii ledowej. Ciekawą alternatywą dla tradycyjnej lampy sufitowej jest żyrandol jednocześnie będący wiatrakiem. Taka lampa wygląda bardzo nowocześnie, sprawdzi się we wnętrzach zarówno eleganckich i minimalistycznych jak i skandynawskich.

Oświetlenie stołu jadalnianego

Bardzo często salon jest połączony razem z kuchnią lub też jadalnią. O ile aneks kuchenny może posiadać własne oświetlenie o tyle przy stole warto zadbać o dodatkowe źródło światła. Bardzo modnym rozwiązaniem jest powieszenie kilku lamp w rzędzie o pojedynczych kloszach bezpośrednio nad samym stołem. Takie lampy do salonu są też funkcjonalne, dobrze doświetlają strefę jadalnianą i ze względu na swój styl mocno podkreślają charakter całego wnętrza.

Ciepłe i przytulne światło punktowe

Światło punktowe jest najprzyjemniejszym rodzajem światła, w którym też wygląda się zdecydowanie najkorzystniej. Dlatego też warto o takim świetle punktowym pamiętać także i w pokoju dziennym. Bardzo często to własnie tutaj organizujemy sobie biblioteczkę i miejsce do czytania książek i czasopism. Warto więc zaopatrzyć się w lampę o mocnej żarówce, idealnej do czytania obok kanapy lub też fotela. To może być wysoka lampa podłogowa lub też lampa stołowa umieszczona na stoliku. Warto pamiętać, że jeśli w naszym pokoju dziennym aranżujemy sekretarzyk lub biurko do pracy, tutaj także powinna znaleźć się taka lampa dająca mocne źródło światła.

Inaczej jest natomiast w strefie wypoczywania. Tutaj możemy umieścić niewielkich rozmiarów lampy stołowe, które będą dawały niezbyt mocne, ale ciepłe i przytulne źródło światła. Przy takim oświetleniu najlepiej się wypoczywa i jest ono po prostu samo w sobie bardzo przyjemne.

Dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu oświetlenia można bardzo łatwo wydzielić w pokoju dziennym poszczególne strefy służące do pracy, wypoczynku, a także do wspólnego spożywania posiłków. Warto wybierać lampy z charakterem, które oprócz swojej funkcji praktycznej będą też niesamowitą dekoracją przestrzeni, którą urządzamy. Dzięki odpowiednio dobranemu oświetleniu po prostu będziemy mieli ochotę spędzać czas w danym wnętrzu, a to oznaka tego, że podjęliśmy dobre decyzje.