Dlaczego warto kupić sofę do biura?

Na hasło „meble biurowe” przed oczyma wyobraźni stają najczęściej biurka i stojące przy nich fotele, ewentualnie jeszcze stoły konferencyjne. Tymczasem w przestrzeni biurowej nie powinno zabraknąć także… wygodnej sofy. Choć należy ona do grupy mebli raczej wypoczynkowych niż tych kojarzących się z pracą, to w biurze potrafi odgrywać nie mniej istotną rolę niż w prywatnym salonie. Decyduje o tym co najmniej kilka czynników.

Po pierwsze, sofa stwarza komfortowe warunki przybywającym do siedziby firmy gościom: klientom, kontrahentom czy kandydatom, którzy stawiają się na rozmowy kwalifikacyjne. Często bowiem zjawiają się oni w naszym biurze nieco przed wyznaczoną godziną, aby na pewno nie spóźnić się na umówione spotkanie. W tym czasie mogą na nie poczekać, wygodnie siedząc właśnie na sofie.

Atmosfera

Jest to mebel, który wnosi do surowego nieraz wystroju biura powiew przytulności, co sprzyja przełamaniu lodów zwłaszcza w pierwszym kontakcie. Wprowadzenie atmosfery pewnej swobody i życzliwego przyjęcia dzięki umieszczeniu sofy w biurze ma też znaczenie z punktu widzenia pracowników przebywających w nim codziennie – do takiego biura po prostu milej się przychodzi, a to z kolei przekłada się na wzrost motywacji do pracy.

Wizerunek

Sofa stanowi ponadto element dekoracyjny, harmonijnie komponując się z wystrojem reszty pomieszczenia (lub wręcz nadając mu charakter). Może też – a nawet powinna! – pełnić zarazem ściśle związaną z tym funkcję reprezentacyjną, wywołując na gościach dobre pierwsze wrażenie i wysyłając np. komunikat: „trafiliście do siedziby nowoczesnej/solidnej/wyjątkowej firmy”.

Jakość

Przymiotniki w tej frazie mogą być różne w przypadku różnych przedsiębiorstw. Warto jednak tak dobrać design mebla, by odpowiadał przesłaniu, z którym chcemy kojarzyć naszą firmę. Niezależnie zaś od konkretnego modelu sofa na pewno musi być wykonana z wysokiej jakości materiałów, ponieważ nie tylko podnosi to prestiż, ale też jest zwyczajnie praktyczne. Jak wylicza przedstawiciel wyspecjalizowanej w meblach biurowych firmy Meblant, powinna cechować ją łatwość utrzymania w czystości, długa żywotność przy intensywnej eksploatacji oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Relaks

Na koniec zaznaczyć trzeba, że sofa w biurze nie musi być tylko „poczekalnią”. Tworzy też często swoistą strefę relaksu, gdzie można się zdrzemnąć, rozluźnić, zregenerować siły i odświeżyć sfatygowany wielogodzinną pracą umysł. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku działów firm lub wręcz całych przedsiębiorstw, w których praca przyjmuje charakter projektowy, co często wiąże się z koniecznością jej intensyfikacji, gdy wielkimi krokami zbliża się deadline.